HomeTELEVIZIUNESportBarcelona nu mai poate | Barca – Real 1-3 si madrilenii joaca finala Cupei Spaniei

Real Madrid s-a calficat în finala Cupei Regelui, după 3-1 cu Barcelona pe Camp Nou.

După 1-1 pe „Santiago Bernabeu”, „galacticii” au început în forţă partida retur, deschizînd scorul încă din minutul 13. Pique l-a faultat în careu pe Ronaldo, iar portughezul a transformat fără emoţii lovitura de pedeapsă. Higuain a punctat şi el în minutul 28, dar reuşita a fost anulată pentru ofsaid. Barcelona putea egala 5 minute mai tîrziu, dacă arbitrul ar fi dictat penalty la contactul dintre Xabi Alonso şi Pedro.

ECHIPELE DE START

Barcelona (4-3-3): Pinto – Alves, Piqué, Puyol, Jordi Alba – Xavi, Busquets, Fabregas – Pedro, Messi, Iniesta
Rezerve: Valdés, Tello, Villa, Adriano, Mascherano, Song, Thiago

Real Madrid (4-2-3-1): Diego Lopez – Arbeloa, Ramos, Varane, Coentrao – Xabi Alonso, Khedira – Di Maria, Özil, Ronaldo – Higuain
Rezerve: Adán, Pepe, Kaká, Benzema, Essien, Modric, Callejón