Connect with us

Evenimente

Andra a cântat alături de Andreea Esca, Andi Moisescu, Luminița Anghel, Călin Goia și Alex Velea pe scena Ateneului Român în beneficiul Hope and Homes for Children

Published

on

Marți, 5 decembrie, Andra a susținut concertul „Andra for Hope” în sprijinul familiilor aflate în programul de prevenire a separării copilului de familie desfășurat de Fundația Hope and Homes for Children în România. Alături de ea, pe scena Ateneului Român, au urcat, în premieră, Andreea Esca, Luminița Anghel, Călin Goia, Andi Moisescu și Alex Velea și, împreună, au interpretat colinde și cântece de Crăciun din repertoriul românesc și internațional.

Ei au fost acompaniați de Orchestra Romanian Sinfonietta dirijată de Andrei Tudor, de ansamblul de copii „Cor cu Dor”, condus de Teodora Jaworski, și de Grupul Vocal Acapella, coordonat de George Miron. Banii adunați în urma acestui concert vor ajuta mai multe familii să își păstreze copiii alături și să nu îi abandoneze în orfelinate. Evenimentul „Andra for Hope” a fost prezentat de Kaufland România.

 

Dragoș Bucurenci, directorul de dezvoltare al Fundației Hope and Homes for Children a deschis evenimentul, mulțumindu-i Andrei pentru ideea concertului și implicarea pro bono. A urmat un moment de reculegere în memoria Regelui Mihai I al României. Pe parcursul a aproape două ore, cei peste 700 de spectatori din sala Ateneului au asistat la un regal muzical oferit de Andra și invitații săi. La final, publicul a aplaudat minute în șir, impresionat deopotrivă de maniera unică și plină de emoție în care Andra a interpretat suita de melodii din program, dar și de invitații surpriză care s-au alăturat artistei în duete în premieră. Concertul va fi transmis pe PRO TV în perioada Crăciunului.

 

Programul concertului a cuprins colinde și cântece de Crăciun din repertoriul românesc și internațional, cu lucrări orchestrare de compozitorul și pianistul Andrei Tudor. Alături de Călin Goia, Andra a interpretat noul single lansat recent împreună cu Voltaj, „Nu doar de ziua mea”, în care cei doi artiști cântă despre armonie în familie şi o relaţie mai bună cu părinţii mereu, şi nu doar ocazional. Un moment impresionant a fost duetul Andrei cu Andreea Esca, în care artista și prezentatoarea Știrilor PRO TV au interpretat colindul „Sus, la poarta raiului”, acompaniate de glasurile copiilor din ansamblul de copii „Cor cu Dor”, condus de Teodora Jaworski. Inedit a fost duetul cu Andi Moisescu, prezentatorul emisiunii „Apropo TV” de la PRO TV, alături de care a cântat piesa „Let It Snow”. Alex Velea a acompaniat-o pe Andra pe „All I Want for Christmas Is You”, iar Luminița Anghel pe colindul ”Din ceruri ninge alb”.

 

“În această perioadă a Crăciunului, toți suntem fericiți că putem sta în jurul bradului împreună cu familiile noastre, cu copiii, cu părinții, cu bunicii, cu prietenii, dar, din păcate, în România există foarte multe familii care nu își mai pot permite să își țină copiii acasă și trebuie să îi dea în grija statului pentru că nu mai au ce le pune pe masă. Pentru aceste familii suntem aici și vom putea oferi unor copii cel mai minunat dar, acela de a fi alături de părinții lor”, a spus Andrea Esca pe scena Ateneului Român.

 

Alături de mine au urcat pe scenă oameni minunați, talentați și cu suflete mari. Le mulțumesc tuturor că au acceptat invitația mea de a face Crăciunul mai frumos pentru familiile sărace. Mulțumesc tuturor celor care au venit și au sprijinit acest concert. Fiecare colind a fost o rugăciune pentru copiii care riscă sa fie abandonați din cauza sărăciei. Noi suntem speranța lor”, a declarat Andra.

 

La eveniment au mai participat Zoli Toth, George Buhnici, realizatorul emisiunii „I Like IT” de la PRO TV, Magda Pălimariu, prezentatoarea Meteo la PRO TV, Melania Medeleanu, stilistul Adina Buzatu, Marius Pancu (Digi 24), Daniel Buzdugan (Radio ZU), susținând și ei cauza copiilor vulnerabili din România și Hope and Homes for Children.

În România, 39% dintre copii trăiesc în condiții de sărăcie, ceea ce duce de multe ori la abandonarea lor în orfelinate. De aproape 20 de ani de când este prezentă în România, Fundația Hope and Homes for Children se străduiește să ajute cât mai multe familii dezavantajate să își păstreze copiii alături și să nu îi abandoneze în instituțiile de stat, unde cresc lipsiți de dragostea și căldura unei familii. Prin eforturile Hope and Homes for Children şi ale partenerilor săi, aproape 5.000 de copii au fost scoși din orfelinate, iar alți 912 urmează să părăsească instituțiile în curs de închidere.

 

„Acest concert încununează un an cu multe reușite pentru Hope and Homes for Children. Încheiem acest an cu mai mulți copii fericiți și familii unite, un număr mai mare de oameni cărora le-am făcut viețile mai bune. Acest concert ne aduce totodată mai aproape de sufletele românilor, pentru că ei înțeleg din ce în ce mai mult ce înseamnă responsabilitatea socială. Îi mulțumesc Andrei pentru că a devenit parte a miracolului pe care împreună îl plămădim: vocea ei, crezul nostru că locul fiecărui copil e în familie și susținerea publicului, toate acestea salvează copiii de la perspectiva unei copilării fără părinți”, a spus Ștefan Dărăbuș, Director regional, Europa Centrală și de Sud, Hope and Homes for Children.

 

Lasa un comentariu aici!

Click to comment

Lasă un răspuns

Analize

”Nunta Regală” a monopolizat și audiența din România! Vezi aici cum s-au împărțit telespectatorii pe durata transmisiei live.

Published

on

Foto: hepta.ro

Sâmbătă, 19 mai, peste două miliarde de telespectatori din întreaga lume au urmărit în direct ceremonia religioasă de nuntă dintre Prinţul Harry al Marii Britanii, nepotul reginei Elisabeta a II-a, şi logodnica sa, Meghan Markle. 

Evenimentul a fost amplu acoperit și de televizunile din România, audiențele demonstrând interesul uriaș de care s-a bucurat acest eveniment regal și în țara noastră.

Pro TV s-a clasat pe primul loc în toate targeturile de referință pe durata ceremoniei, în timp ce toate celelate televizuni care au acoperit evenimentul au înregistrat creșteri considerabile de audiență  în raport cu mediile obișnuite.

Topul audiențelor posturilor TV în intervalul 13:00-15:00 pe durata programelor speciale prilejuite de transmisia live a „Nunții regale”, sâmbătă 19 mai.

PUBLICUL NAȚIONAL

Target>>National All
Interval>>13:00-15:00
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV12.82.9514.1
Antena 111.72.6466.6
Kanal D6.91.5276.8
Antena 36.61.5262.9
TVR 16.11.4242.5
Romania TV5.51.2218.8
Digi 242.80.6113.6
Disney Junior2.60.6103.6
Disney2.60.6103.0
Cartoon Network2.40.597.3


PUBLICUL URBAN

Target>>Urban All
Interval>>13:00-15:00
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV15.83.6347.4
Antena 111.62.7255.9
Antena 39.52.2208.4
TVR 16.61.5145.4
Romania TV5.31.2116.8
Kanal D4.31.094.1
Digi 244.10.989.5
DigiSport 23.30.872.6
Disney Junior3.00.765.7
Antena Stars2.00.442.9

PUBLICUL COMERCIAL

Target>>18-49 Urban
Interval>>13:00-15:00
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV24.13.7165.2
Antena 111.31.777.3
Disney Junior5.50.837.5
Antena 35.20.835.5
DigiSport 24.50.730.9
Kanal D3.70.625.2
Antena Stars3.40.523.6
Digi 243.20.522.2
TVR 13.00.520.3
AXN2.20.315.0

Sursa datelor: Kantar Media Copyright: ARMA

Cotă de piaţă (Market Share) reprezintă raportul procentual dintre numărul mediu de telespectatori (Rtg%) ai unei emisiuni (sau interval orar) de la o staţie TV şi numărul mediu de telespectatori de pe toate staţiile TV, calculat pentru acelaşi interval orar (sau emisiune).

Rating (Rtg%) reprezintă numărul mediu de telespectatori pe minut ai unei emisiuni (sau interval orar) difuzată de o stație TV. Ratingul poate fi exprimat în cifre absolute (mii telespectatori) sau ca procent din targetul analizat.

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading

Evenimente

„Azi comunitatea de golf din România este mai mare și mai matură”

Published

on

În toiul pregătirilor pentru organizarea primei ediții a competiției ‚PRO-AM Golf for everyone’, organizată între 8-10 Iunie’18 la Clubul de Golf Paul Tomița din Pianu de Jos, Asociația Golferilor Profesioniști din România se bucură de suportul și recomandarea pasionaților de golf.

„Golful în România a început cu descoperirea la Pianu de Jos, din întâmplare, a unui om, care spunea că a jucat de 8 ori la cupa mondială de golf profesionist. L-am întrebat dacă este o glumă și, invitându-ne în cas lui din satul Pianu de Jos jud Alba, ne-am convins că este adevărat, că în fața noastră acest octogenar era o adevărată comoară și că am putea descoperi prin el o lume inaccesibilă până atunci românilor: lumea jucătorilor de golf sau lumea golfului, noi până atunci intrând în contact cu acest sport doar prin intermediul Eurosport – care la acea vreme transmitea majoritatea competițiilor de golf din Europa Live. Acest bătrân trebuia exploatat! Dar cum să facem? Nu aveam nici teren, nici crose, nici mingi, nimic. Ne-am hotărât să luăm lecții de golf pe un islaz la marginea satului. Dacă a văzut acest interes, bătrânul Tomița, bun pedagog, spune după vreo zece lecții, văzând că progresez rapid: ‘Dacă vei mânui foarte bine această crosă chiar ai putea vedea întreaga lume datorită ei!’ Așa a aprins bătrânul Paul Tomița prima făclie care mai târziu a început să lumineze golful românesc! Ce a urmat, a fost o adevărată minune. La Pianu de Jos pe o pășune de oi am proiectat primul teren de golf 100% natural, printre stejari seculari, pe un deal, fără a avea infrastructura specifică unui teren de golf modern. Principiul care a stat la bază a fost: ‘Rugaţi-vă lui Dumnezeu să ne dea ploaie, iar noi vom tunde mereu!’ Ce nu am știut atunci era faptul că natura va face restul; unde nu am tuns, au crescut bălării, care au adus animale, care – la rândul lor – au cărat semințe de toate felurile; pe unele le-au pierdut, acestea au căzut în pământ bun și au încolțit, din ele crescând copaci! Noi am făcut puțin, restul Natura sau Dumnezeu. Acum terenul de la Pianu este o adevărată capodoperă, poate cu puțină cosmetizare unul dintre cele mai frumoase terenuri dintre toate câte există! După aceea tot mai mulți români au descoperit că a-ți petrece viața sau timpul liber jucând golf înseamnă nu numai să faci sport, este un stil de viață, natură, bucurie, sănătate, întoarcerea la lumea în care ai fost creat!” spun campionii României la golf Viorel şi Laurenţiu Coman.

Golful este pasiunea mea de aproape 20 ani. Cam de când a fost lansat Golf Club Paul Tomița şi de când a fost deschis terenul de golf de la Pianu de Jos. Am crescut împreună, alături de noi și noi generații de jucători. Azi comunitatea de golf din România este mai mare și mai matură. Dar Pianul de Jos a fost școala și referința pentru mulți dintre noi, foști membrii ai Clubului.” declară domnul Mişu Negriţoiu, Senior Advisor EY România, fost preşedinte ASF şi fost şef al ING Bank România.

PRO-AM Golf for everyone vine cu o structură de premiere unică, propunându-și să atragă maximum 22 jucători profesioniști și 88 amatori (aceștia jucând în flight-uri de 1 profesionist + 4 amatori). Pe 8 Iunie echipele se vor forma și antrena, pe 9 Iunie va fi ziua competiției (cu multe alte activări conexe pentru jucători și spectatori), ceremonia de premiere și cina festivă iar pe 10 iunie profesioniștii vor juca amical cu amatorii, vor susține workshop-uri și vor juriza o competiție pentru juniori.

Evenimentul este organizat cu sprijinul Alpin57Lux, partenerii media fiind Agerpres, Cariere, Centrul De Informare și Promovare Turistică Alba Iulia, Cronica Română, DCNews, Doingbusiness.ro, GolfinRomania.ro, Național TV, National24Plus, NationalFM, Manager Express, New Edition News, Radar de Media, Radio România, Rol.ro, România Liberă, Transilvania Business, Turnul Sfatului, Urbea Mea.

Mai multe detalii despre eveniment și înscrierea în competiție pe pagina Facebook şi www.professional-golf-romania.ro

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading

Evenimente

Alexandra Velniciuc prezintă Gala Operetei Românești

Published

on

Actrița Alexandra Velniciuc a acceptat invitația de a prezenta “Gala Extraordinară a Operetei Românești”. Cunoscută publicului de pe scenele Teatrelor Metropolis și Elisabeta și, de asemenea, îndrăgită de telespectatori ca prezentator a numeroase emisiuni, Alexandra Velniciuc vine alături de echipa Operetei bucureștene.

Pe 20 mai, de la ora 18:30, spectacolul – eveniment dedicat Centenarului Marii Uniri vă va încânta cu peste 30 de arii celebre din operetele compozitorilor români. Tradiția, cultura și folclorul se împletesc într-un spectacol de colecție dăruit publicului, cu mult talent și pasiune, de echipa Teatrului Național de Operetă și Musical “Ion Dacian”.

Vă așteptăm pe 20 mai, de la ora 18:30 la Palatul Național al Copiilor – sala mare, să ne bucurăm împreună la “Gala Extraordinară a Operetei Românești” de cele mai valoroase creații ale compozitorilor români în interpretarea grandioasă a soliștilor, orchestrei, corului și baletului Teatrului Național de Operetă și Musical “Ion Dacian”.

 

Cele mai reprezentative momente muzicale din următoarele operete românești:

-„Lăsați-mă să cânt” și „Lysistrata” de Gherase Dendrino

  • „Plutașul de pe Bistrița” și „Ana Lugojana” de Filaret Barbu
  • „Soarele Londrei”, „Culegătorii de stele”, „Leonard” și „Răspântia” de Florin Comișel

  • „Eternele iubiri” și „Valurile Dunării” de George Grigoriu

  • „Fântâna Blanduziei” de Cornel Trăilescu

  • „Anton Pann” de Alfred Mendelsohn

și celebrul vals „Valurile Dunării” de Iosif Ivanovici în variantă de soprană.

 

La acest eveniment vor interpreta solistele:

Doina Scripcaru, Bianca Ionescu-Ballo, Silvia Șohterus-Mărăscu, Tina Munteanu, Patricia Seymour, Gabriela Daha, Mediana Vlad, Daniela Bucșan, Gladiola Nițulescu-Lamatic, Mioara Manea-Arvunescu, Amelia Antoniu, Virginia Stamate-Simulescu, Raluca Ciocă

și soliștii:

Alfredo Pascu, George Ionuț Vîrban, Alexandru Constantin, Andrei Pleșca, Stefan Popov, Bogdan Lupea, Valentino Tiron, Marius Mitrofan, Orest Pâslariu-Ranghilof, Mihnea Lamatic, Daniel Madia, Florin Budnaru, Cătălin Petrescu.

 

Costumele populare din cadrul spectacolului vor fi puse la dispoziție de Flori de ie, prin amabilitatea doamnei Cristina Chiriac.

 

Biletele pot fi achiziţionate online, pe www.startickets.ro și în reţeaua de magazine Startickets.ro:

B-dul Tineretului Nr. 8 – 10, Casa de bilete a Palatului Naţional al Copiilor, Bucureşti

Calea Dorobanţi nr. 62, apt. 5

Mai multe detalii legate de spectacolele noastre găsiți pe: www.opereta.ro

 

Parteneri: Agerpres, Evenimentul zilei, Capital, Șapte seri, Radio România Cultural, București FM, România Liberă, DC News, Radar de Media, societateamuzicală.ro, mklasica.ro, eva.ro, ArtOut, Grădina Botanică „Dimitrie Brândză”, Universitatea București, goingout.ro, inoras.ro, iqool.ro.

Sponsori: Bucuria, ookee.ro.

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Abonează-te la RADAR!

PREMIILE RADAR DE MEDIA

Advertisement

Trending