HomeAUDIENȚE TVAnalizeRetur onorabil pentru echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf. PRO TV, lider de audienţă cu meciul Stelei!

Manchester City - Steaua (sursa foto - Manchester City)

AUDIENTE TV: Steaua a jucat aseară returul cu echipa antrenată de Guardiola. Meciul, transmis LIVE de Pro TV, s-a încheiat cu scorul de 1-0 în favoarea echipei gazdă.

Meciul Manchester City – Steaua a fost lider de audiență pe toate segmentele de public, fiind urmărit de aproape 2 milioane de telespectatori, la nivel național, pe întreg intervalul de difuzare. În minutul de maximă audiență, de la 21:58, peste 2.3 milioane de telespectatori urmăreau meciul din UEFA Champions League.

Pe segmentul publicului comercial, cu vârsta cuprinsă între 18 și 49 de ani, Pro TV a fost lider de audiență cu 12.1 puncte de rating și o cotă de piață de 36.9%, următorul post clasat, Antena 1 înregistrând 3.8 puncte de rating și 11.7% cotă de piață.

Meciul a debutat cu o premieră pentru Manchester City. 6 jucători au prins pentru prima oară de la venirea lui Pep Guardiola, primul 11: Hart, Maffeo, Fernando, Toure, Delph și Iheanacho. Meciul, destul de echilibrat, s-a terminat cu scorul de 1-0, golul fiind înscris în minutul 54. Navas a centrat impecabil în fața porții, iar Delph a înscris cu o lovitură de cap.

Steaua va juca în grupele UEFA Europa League! Tragerea la sorți pentru grupele UEFA Europa League va avea loc vineri, de la ora 14:00, în direct la Sport.ro și pe www.sport.ro. Echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf se află în urna a doua valorică și poate da în grupe de rivala din oraș a lui Guardiola: Manchester United!

Rating (RTG%) reprezintă numărul mediu de telespectatori pe minut ai unei emisiuni (sau interval orar) difuzată de o stație TV. Ratingul poate fi exprimat în cifre absolute (mii telespectatori) sau ca procent din targetul analizat.

Cotă de piaţă (Market Share – SHR%) reprezintă raportul procentual dintre numărul mediu de telespectatori (RTG%) ai unei emisiuni (sau interval orar) de la o staţie TV şi numărul mediu de telespectatori de pe toate staţiile TV, calculat pentru acelaşi interval orar (sau emisiune).

PREMIILE RADAR DE MEDIA 2016: Tu alegi castigatorii. Voteaza-ti aici favoritii 🙂

Sursa cifre: Kantar Media

Foto Credit: Manchester City