HomeTELEVIZIUNESportBayern – Arsenal 0-2 şi Malaga – FC Porto 2-0 » Nemţii şi spaniolii merg în sferturile de finală

Bayern s-a calificat cu mari probleme în sferturile competiţiei după ce a pierdut neaşteptat în Germania, scor 0-2, deşi la Londra cîştigase 3-1. De asemenea, Malaga merge şi ea mai departe după ce a cîştigat partida cu Porto de pe teren propriu, scor 2-0, deşi pierduse în tur cu 0-1.

Astfel, toate echipele calificate în sferturi sînt: PSG, Juventus, Real Madrid, Borussia Dortmund, Galatasaray, Bayern, Malaga şi Barcelona. Tragerea la sorţi pentru „sferturi” va avea loc vineri, 15 martie. Meciurile tur din următoarea fază vor fi pe 2/3 aprilie, iar retururile pe 9/10 aprilie.

BAYERN – ARSENAL 0-2
Giroud 4, Koscielny 85

Nemţii porneau la adăpostul victoriei cu 3-1 din tur, dar Arsenal şi-a arătat colţii încă din start, reuşind să marcheze prin Giroud în minutul 4 după o pasă a lui Walcott.

Chiar dacă mai aveau nevoie de două goluri, englezii nu s-au aruncat în atac şi chiar au preferat să se apere. Bayern a controlat mijlocul terenului, a avut o posesie mai bună, dar ocaziile au fost rare şi au venit doar după şuturi de la distanţă.

Finalul a mai adus un gol pentru Arsenal, Koscielny reuşind să înscrie cu capul, însă englezii nu au putut mai mult şi Bayern a fost echpa care a mers mai departe.

BAYERN: Neuer – Lahm, Dante, Van Buyten, Alaba – Luiz Gustavo, Javi Martínez – Muller, Kroos, Robben – Mandžukić
ARSENAL: Fabiański – Jenkinson, Koscielny, Mertesacker, Gibbs – Arteta, Ramsey – Walcott, Rosický, Cazorla – Giroud

MALAGA – FC PORTO 2-0
Isco 44, Santa Cruz 77

În celălalt meci al serii, Malaga a recuperat dezavantajul de un gol la finalul primei reprize, prin golul lui Isco.

Şansele spaniolilor au crescut încă din debutul reprizei secunde, cînd Porto a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Defour, iar golul doi părea inevitabil.

Santa Cruz a adus bucuria în rîndul spaniolilor, izbutind golul decisiv cînd mai era mai puţin de un sfert de oră pînă la final.

MALAGA: Caballero – Gámez, Weligton, Demichelis, Antunes – Joaquín, Toulalan, Iturra, Isco – Baptista – Saviola
FC PORTO: Helton – Danilo, Mangala, Otamendi, Alex Sandro – João Moutinho, Fernando, Lucho González – Varela, Jackson Martínez, Defour