HomeMAGAZINFilmCastigatorii Premiilor Oscar – editia 82, The Hurt Locker învingătorul Galei

Castigatorii Premiilor Oscar – editia 82, The Hurt Locker învingătorul Galei

Ceremonia, prezentată de cunoscuţii actori americani Alec Baldwin şi Steve Martin, a fost marcată de momente de umor irezistibil şi de strălucirea starurilor care au urcat pe scena celei mai urmărite festivităţi anuale dedicate filmului.

De altfel, Steve Martin nu s-a aflat la prima prezenţă pe scena Premiilor Oscar, pe care le-a mai prezentat singur în 2000 şi 2002. Urmărite live de sute de milioane de telespectatori din întreaga lume, Oscarurile au putut fi văzute şi anul acesta în direct în România, nedublat, prin intermediul HBO România, urmând o tradiţie care va continua şi în 2011, la cea de-a 83-a ediţie a Premiilor.

Mai jos aveţi lista completă a câştigătorilor statuetelor Oscar în 2010.

Cel mai bun film de lung-metraj
The Hurt Locker (2008): Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, Greg Shapiro

Cel mai bun actor într-un rol principal:
Jeff Bridges pentru Crazy Heart (2009)

Cea mai bună actriţă într-un rol principal
Sandra Bullock pentru The Blind Side (2009)

Cel mai bun actor într-un rol secundar
Christoph Waltz pentru Inglourious Basterds (2009)

Cea mai bună actriţă într-un rol secundar
Mo\’Nique pentru Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)

Cea mai bună regie
Kathryn Bigelow pentru The Hurt Locker (2008)

Cel mai bun scenariu original
The Hurt Locker (2008): Mark Boal

Cel mai bun scenariu-adaptare
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Geoffrey Fletcher

Cea mai bună imagine
Avatar (2009): Mauro Fiore

Cel mai bun montaj
The Hurt Locker (2008): Bob Murawski, Chris Innis

Cea mai bună scenografie
Avatar (2009): Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair

Cele mai bune costume
The Young Victoria (2009): Sandy Powell

Cel mai bun machiaj
Star Trek (2009): Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow

Cea mai bună coloană sonoră originală
Up (2009): Michael Giacchino

Cea mai bună melodie originală
Crazy Heart (2009): T-Bone Burnett, Ryan Bingham(\’The Weary Kind\’)

Cel mai bun mixaj de sunet
The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett

Cel mai bun montaj de sunet
The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson

Cele mai bune efecte speciale
Avatar (2009): Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andy Jones

Cel mai bun film de animaţie (lung metraj)
Up (2009): Pete Docter

Cel mai bun film într-o limbă străină
El secreto de sus ojos (2009)(Argentina)

Cel mai bun film documentar (lung metraj)
The Cove (2009): Louie Psihoyos, Fisher Stevens

Cel mai bun film documentar (scurt metraj)
Music by Prudence (2010): Roger Ross Williams, Elinor Burkett

Cel mai bun film de animaţie (scurt metraj)
Logorama (2009): Nicolas Schmerkin

Cel mai bun film de scurt metraj (live action)
The New Tenants (2009): Joachim Back, Tivi Magnusson

Lasa un comentariu aici!

Written by

contact@radardemedia.ro

Str. Delea Veche, nr.24, copr D, et.4, Sector 2, Bucuresti Pentru comunicate de presa, informari si alte materiale va rugam sa ne contactati pe e-mail.

Latest comment

Lasă un răspuns