HomeALL MEDIACupa Romaniei | Giulestenii isi revin in Moldova: FC Vaslui – Rapid Bucuresti 0-1

Rapidul venea in Moldova dornica de revansa dupa 3 infrangeri la rand in campionat, iar Cupa era momentul crucial pentru o buna rasturnare de situatie la capitolul forma de joc a giulestenilor. Vasluiul pornea din postura de echipa cu 3 victorii in 2012 in Liga I, doar infrangerea cu Brasovul fiind pata pe blazonul trupei lui Porumboiu, in acest debut de retur al campionatului.

Prima parte a fost una mai mult haotica din punctul de vedere al jocului, ocaziile de gol venind mai mult pe final. Acestea au fost doua pentru Rapid, venite prin Grigorie, sut in portar din cativa metri, si apoi Surdu, care singur cu poarta goala a „impuscat norii”. Din partea gazdelor, Yero Bello a fost carotat de Dani Coman, care a respins din 10 metri cu piciorul sutul brazilianului.

Dupa 0-0 la pauza, ocaziile s-au abtinut sa apara mult timp dupa pauza. Nervozitatea jucatorilor era evidenta, Marius Avram acordand numai putin de 6 galbene pana la penalty. Pentru ca a fost unul pentru Rapid, scos de Grigorie si transformat de Ovidiu Herea in minutul 72. Portarul Borjan a protestat ca Herea s-ar fi oprit usor inainte de executie si a primit doar galben pentru proteste.

S-a terminat 1-0 pentru Rapid care ia o optiune importanta pentru calificarea in finala Cupei, acolo unde o poate intalni pe marea rivala Dinamo.

FC Vaslui – Rapid Bucuresti 0-1 (0-0)
Marcatori: Herea 72′ – penalty
Cartonase galbene: N’Doye, Wesley, Adailton, Borjan / Antonio, Alexa
Stadion: Municipal (Vaslui)

Vaslui: Borjan – Milanov, Papp, Farkaş (Costin 75′), Paito – Anderson Oliveira, N’Doye – Stanciu (Gheorghiu 46′), Wesley, Adailton – Yero Bello (Temwanjera 78′).
Rezerve: Straton, H. Luz, Gladstone, Buhăescu.

Rapid: D. Coman – R. Duarte, M. Antonio, Oros, Bozovic – Grigorie, Grigore (Pavlovic 80′), Alexa, Deac – Surdu (Teixeira 60′), Herea.
Rezerve: Vâtcă, Ezequias, Pancu, Roman, Burcă.

Arbitri: M. Avram – E Dumitrescu, S. Stoianof.