vineri, martie 29, 2024

PUBLICITATE@RADARDEMEDIA.RO

More
    AcasăTeleviziuneSportDuelul "alb-albaştrilor", tranşat de portughezi! FC Porto - Malaga 1-0

Duelul „alb-albaştrilor”, tranşat de portughezi! FC Porto – Malaga 1-0

Duelul „alb-albaştrilor” din turul optimilor Ligii Campionilor a fost câştigat de FC Porto, care i-a administrat Malagăi a doua înfrângere în deplasare din istoria participărilor în Europa. Prima oară s-a întâmplat tot în Portugalia, cu Boavista (0-1), în sferturile Cupei UEFA în 2003.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Joao Moutinho în minutul 56, care a reluat în poartă pasa lui Sandro. Chiar dacă James Rodriguez a fost lăsat pe bancă de Vitor Pereira – tehnicianul apelând la serviciile sale abia în minutul 58 – , acest lucru nu s-a simţit în mecanismul „dragonilor”. Pellegrini a forţat pe final, dar schimbările sale nu au adus nimic nou pe tabela de marcaj.

Meciul a fost dominat clar de Porto, care a avut numai în prima repriză 10 şuturi pe spaţiul porţii. Ca o comparaţie, Malaga a tras primul şut pe poartă în minutul 74. Echipa lui Pellegrini a avut o posesie de doar 38%.

Chiar şi în aceste condiţii, returul din 13 martie, de pe La Rosaleda, se anunţă extrem de disputat, avantajul portughezilor fiind minim.