HomeTELEVIZIUNESportFără Marica, Schalke ratează calificarea » Schalke – Galatasaray 2-3

Fără Marica, Schalke ratează calificarea » Schalke – Galatasaray 2-3

Galatsaray s-ar fi calificat şi la 2-2 pentru că beneficia de regula golurilor marcate în deplasare. În tur, cele două au încheiat la egalitate, scor 1-1. Accidentat, Marica nu a evoluat împotriva turcilor.

În sferturi s-au mai calificat PSG, Juventus, Real Madrid, Borussia Dortmund şi Barcelona. Mîine sînt ultimele două partide din optimi, Bayern – Arsenal şi Malaga – Porto.
FINAL Schalke 04 – Galatasaray Istanbul 2-3 (Neustadter 17, Bastos 63 / Altintop 37, Burak Yilmaz 42, Umut Bulut 90+4)

Echipele de start

Schalke: Hildebrand – Uchida, Howedes, Matip, Kolasinac – Neustadter, Hoger – Farfan, Draxler, Bastos – Pukki

Galatasaray: Muslera – Eboue, Semih, Nounkeu, Riera – Hamit, Melo, Selcuk – Sneijder – Burak, Drogba

Galatasaray se alătură Barcelonei în sferturile Ligii Campionilor după o victorie spectaculoasă în Germania, scor 3-2.

Nemţii au deschis scorul prin Neustadter, dar forţa ofensivă a Galatei s-a văzut pînă la pauză: Altintop şi golgeterul Burak Yilmaz au marcat şi totul părea jucat. Nu a fost aşa pentru că Bastos a marcat în minutul 63, iar finalul a fost de foc. Schalke a ratat mai multe ocazii şi în prelungiri Galatasaray a marcat golul victoriei prin Umut Bulut.