HomeTELEVIZIUNESportFC Barcelona – AC Milan 4-0 » Catalanii au dat peste cap toate calculele şi merg în „sferturi”

FC Barcelona a dat toate calculele peste cap şi a întors rezultatul din tur cu AC Milan şi s-a calificat în sferturile de finală.
Cu un Messi într-o zi mare, italienii nu au putut sta în calea Barcelonei, care a arătat ca în zilele sale de glorie şi a cîştigat 4-0.

Catalanii au început tare partida şi în minutul 5 Messi a deschis scorul graţie unui şut de la 16 metri direct în vinclu. Acelaşi Messi a adus liniştea chiar înainte de pauză, în minutul 40, cînd a înscris din nou cu un şut de la marginea careului.

La pauză rezultatul din tur era deja egalat. Jocul foarte bun al Barcelonei a continuat şi în a doua repriză, iar David Villa a înscris golul calificării în minutul 55. Pînă la final italienii au încercat să dea lovitura, însă nu au reuşit, deşi au avut o şansă extrem de mare în minutul 82, cînd şutul lui Robinho a fost blocat de Jordi Alba.

Acelaşi Jordi Alba a stabilit scorul final în minutele de prelungire, cînd a scăpat pe contraatac şi a lobat uşor mingea peste Abbiati.

Barcelona s-a calificat în sferturile de finală cu scorul general de 3-2. Este pentru al 5-lea an consecutiv cînd catalanii reuşesc acest lucru.

Echipe de start:

Barcelona: Valdés – Alves, Piqué, Mascherano, Alba – Busquets, Xavi, Iniesta – Pedro, Villa, Messi

Rezerve: Pinto, Puyol, Adriano, Fabregas, Song, Alexis Sanchez, Tello

AC Milan: C. Abbiati – Abate, C. Zapata, P. Mexès, K. Constant – Flamini, M. Ambrosini, Montolivo – K. Boateng, M. Niang, El Shaarawy

Rezerve: Amelia, De Sciglio, Bonera, Muntari, Nocerino, Robinho, Bojan