Connect with us

Sport

Fotbal – Europa League: Nici aici nu am putut nimic: Inter Milano – CFR Cluj 2-0

Published

on

Reclame

Inter Milano a învins pe CFR Cluj cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe stadionul ”Giuseppe Meazza”, în prima manşă a şaisprezecimilor de finală ale Europa League la fotbal.

Columbianul Rodrigo Palacio a marcat ambele goluri ale echipei italiene (20, 86), care are prima şansă la calificarea în optimile de finală.

CFR a controlat jocul în prima parte a întâlnirii, în faţa unei echipe Inter Milano care a preferat să cedeze iniţiativa şi să acţioneze pe contre foarte rapide. Inter l-a pierdut din primele minute pe Milito, care s-a autoaccidentat, dar şi-a creat totuşi primele ocazii de gol. Cambiasso a greşit ultima pasă (17), pentru noul intrat Palacio, după care Kovacic a şutat pe centrul porţii lui Felgueiras, fără probleme pentru portughez (19). Inter a deschis scorul în min. 20, când Sepsi a greşit o minge, Guarin a interceptat şi l-a lansat pe conaţionalul său Palacio, iar acesta a marcat: 1-0.

Peste doar două minute, CFR a ratat egalarea: Maah a trecut milimetric pe lângă mingea centrată de Camora (22).

Inter a mai avut trei situaţii bune de gol în prima repriză, dar Felgueiras a avut intervenţii bune în faţa lui Palacio (36) şi Cassano (44), iar şutul lui Kovacic a ocolit ţinta (45+3).

Prima parte s-a încheiat cu o ocazie mare de gol a clujenilor, dar portarul Handanovic a respins mingea expediată din lovitură liberă de Rada (45+4).

Şi CFR a pierdut un jucător în prima repriză, pe francezul Godemeche, accidentat fost Pereira, fostul echipier al ardelenilor.

CFR nu a riscat nici după pauză, chiar dacă Inter a jucat economicos şi nu a forţat, încercând să aibă o posesie mai mare.

Inter a fost aproape de gol prin Cassano (64) şi Palacio (65), dar de fiecare dată Ivo Pinto a blocat salvator.

Campioana României a încercat, fără succes, să pună în pericol poarta lui Inter, care a dat lovitura din nou pe contraatac, prin acelaşi Palacio, care a fost lansat excelent de Kovacic şi l-a lobat pe Felgueiras, ieşit neinspirat (86).

Clujenii şi-au propus puţin pentru acest meci şi nu au obţinut nimic, după două nesincronizări în apărare, taxate de Inter.

Manşa a doua va avea loc pe 21 februarie, la Cluj-Napoca.