HomeTELEVIZIUNESportItalia, Serie A | Juventus – Fiorentina 2-0. Moral înainte de Celtic

Italia, Serie A | Juventus – Fiorentina 2-0. Moral înainte de Celtic

Juventus a început cu dreptul seria de trei meciuri în șapte zile, învingând-o pe Fiorentina.

Marchisio a avut prima ocazie în minutul 10, când a șutat pe lângă poartă. Vucinic putea înscrie și el patru minute mai târziu, însă Viviano a intervenit.

Fiorentina a replicat prin Jovetic, după care Lichtsteiner l-a întinis și el pe Viviano. Bianconerii au preluat conducerea în minutul 20, după o execuție spectaculoasă a lui Vucinic din afara careului. Muntenegreanul a scăpat apoi singur cu portarul, dar a ratat.

Piemontezii și-au dublat avantajul pe finalul primei reprize grație lui Matri, care a înscris fără gheată. Până la final, Juve a mai avut o șansă prin același Matri, al cărui șut a trecut alături.

Pentru Juventus urmează două meciuri foarte importante – marți cu Celtic în Champions League și sâmbătă pe „Olimpico”, împotriva Romei.

ECHIPELE

Juventus (3-5-2): Buffon – Barzagli, Marrone, Peluso – Lichtsteiner, Vidal, Pirlo, Marchisio, De Ceglie (’60 Caceres) – Vucinic (’62 Giovinco), Matri (’76 Pogba). Antrenor: Antonio Conte

Fiorentina (3-5-2): Viviano – Roncaglia, Rodriguez, Savic (’46 Tomovic) – Cuadrado, Romulo, Pizarro, Borja Valero, Pasqual – Jovetic (’74 Ljajic), Toni (’57 El Hamdaoui). Antrenor: Vincenzo Montella