vineri, martie 29, 2024

PUBLICITATE@RADARDEMEDIA.RO

More
    AcasăA-Z NEWSLiga I, etapa 19 | Intoarcere de scor neasteptata: Petrolul Ploiesti -...

Liga I, etapa 19 | Intoarcere de scor neasteptata: Petrolul Ploiesti – FC Vaslui 1-2

Formaţia FC Vaslui a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), echipa Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a XIX-a a Ligii I, în care vasluienii au înscris golul victoriei în minutul 88.

Golurile au fost marcate de Buhuşi ’17 pentru gazde, respectiv Wesley ’63 (penalti) şi Stanciu ’88 pentru FC Vaslui.

Petrolul a deschis scorul cu un şut al lui Buhuşi de la aproximativ 22 de metri lateral stânga.

În minutul 63, Wesley a egalat dintr-un penalti acordat vasluienilor după o intervenţie în careu a lui Bikana la Milanov.

FC Vaslui a înscris golul victoriei, în minutul 88, prin Stanciu, cu un şut de la colţul careului, din stânga lui Gritti.

Petrolul Ploieşti: Gritti – Străuţ, Melinte, Bikana, Ben Djemia – Mustivar, Negru – Opriţa, Boudjemaa (Fl. Dumitru ’69), Buhuşi – Dina (Borza ’58, M. Roman ’78). Antrenor: Valeriu Răchită.

FC Vaslui: Borjan – Milanov, Papp, M. Constantin, Paito – R. Costin (Stanciu ’46), N’Doye – Adailton (Gheorghiu ’75), Wesley, Sânmărtean – Temwanjera (Yero Bello ’90+1). Antrenor: Augusto Inacio.

Cartonaşe galbene: Negru ’58, Străuţ ’87 / N’Doye ’65, Stanciu ’68.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) – Octavian Şovre, Florin Păunescu (asistenţi) – Iulian Călin (rezervă).

Observatori: Paul Mincu, Ioan Mureşan.

La meci au asistat 1.330 de femei şi copii, cărora le-a fost permis accesul, conform unei hotărâri a Comitetului de Urgenţă al FRF din 8 noiembrie, validată la 17 noiembrie de Comitetul Executiv, potrivit căreia femeile şi copiii sub 14 ani pot asista din tribune la meciurile programate cu porţile închise din România. La 2 noiembrie, Petrolul Ploieşti a fost sancţionată să joace şase meciuri fără spectatori şi să piardă partida cu Steaua prin forfait, în urma incidentelor care au avut loc la partida din etapa a XII-a a Ligii I, suspendată la 30 octombrie, la scorul de 0-2.

Sursa: Mediafax