Connect with us

AUDIENȚE TV

Peste 6 milioane si jumatate de romani au urmarit vineri seara “Romanii au talent” la, ProTV (galerie foto)

Published

on

Pe 15 februarie, super-show-ul care a revolutionat televiziunea si cifrele de audienta a revenit cu o prima editia de senzatie, marca “Romanii au talent” al celui de-al 3-lea sezon, obtinind audiente ametitoare pe toate targeturile de public.

In minutul de maxima audienta inregistrat la 21.41, peste 6 milioane si jumatate de romani ii urmareau pe eroii de la ProTv, iar emisiunea inregistra 34,9 puncte de rating si 57,6% cota de piata.

Programul “Romanii au talent” difuzat de ProTv vineri seara practice  nu a avut concurent, fiind lider de audienta detasat la nivelul tuturor categoriilor de public. Asa se face ca audienta medie inregistrata de emisiunea “Romanii au talent” intre orele 20.30-23.04 a fost pe publicul comercial din mediul urban cu virste cuprinse intre 18-49 de ani de 26,5 puncte de rating si 51,7% cota de piata, de peste 7 ori mai mare fata de cea a Antenei 1 care a inregistrat doar 3,6  puncte de rating si  7,0%  cota de piata.

“Romanii au talent” a inregistrat la nivelul intregii tari o audienta medie de  27,9 puncte de rating si o cota de piata de 47,8 procente, fiind urmarita in medie de aproape 5 milioane si jumatate de romani. Antena 1 s-a clasat abia pe locul al 3-lea, dupa Acasa, inregistrind o audienta de 8 ori mai mica fata de ProTV:3,3 puncte de rating si 5,6% cota de piata.

Audienta de 8 ori mai mare fata de urmatoarea clasata a inregistrat “Romanii au talent” de la ProTv si pe intreg publicul din mediul urban. Asa se face ca audienta medie obtinuta de programul vedeta de la ProTv a fost de 25,1puncte de rating si 45,1% cota de piata, iar cea a Antenei 1 a fost doar de 3,4 puncte de rating si 6,1% cota de piata.

Cifrele au fost la fel de spectaculoase si in online, site-ul protv.ro inregistrand aproape 300.000 de vizitatori unici si peste 780.000 de vizualizari. Aplicatia de pe romaniiautalent.stirileprotv.ro prin care Smiley si Pavel Bartos iti gasesc talentul care te face erou a fost folosita pe parcursul show-ului de peste 50.000 de utilizatori.

La nivel de Facebook, cifrele sunt la fel de surprinzatoare: paginile “Romanii au talent” si “StirileProTV” au crescut pe parcursul zilei de ieri cu peste 13.000 de fani fiecare. Cele mai populare 2 postari din timpul show-ului au ajuns in doar cateva ore la peste 30.000 de Like-uri si mii de share-uri.Twitter-ul a lut si el in foc in momentul inceperii emisiunii, telespectatorii comentand fiecare moment al show-ului.

Dupa ce au colindat tara in lung si in lat, Smiley, Bartos, alaturi de trio-ul clasic al juratilor – Andi Moisescu, Andra si Mihai Petre – s-au lasat din nou surprinsi de ce sunt in stare sa faca romanii, care isi merita pe deplin renumele de “popor talentat”.

Romanul nu s-a nascut doar poet, ci si magician, acrobat, dansator, cantaret si, mai ales, entertainer – aceasta este concluzia la care ar ajunge oricine a urmarit editia spectaculoasa cu care a debutat noul sezon “Romanii au talent”.

Nic Mihale este cel care a deschis seara cu adevarat magica, printr-un numar uluitor de iluzionism pe ritmuri de dans. Tanarul de 21 de ani a luat ochii juriului si intregii sali atunci cand a transformat un cd in mai multe, apoi le-a adaugat culori pentru ca, la final, acestea sa ajunga viniluri. “Ai fost magnific”, i-a spus Andi Moisescu, iar Nic a trecut in urmatoarea etapa cu voturi unanime.

O adevarata aparitie din sezonul al doilea al “Romanii au talent”, Lucian Isar, olteanul dansator din buric, s-a intors sa ii dea replica lui Mihai Petre, de data aceasta cu un numar de folclor. Potrivit pentru un trio alaturi de Gigel Frone si Tudorel Popa, asa cum bine a subliniat Andi, Lucian nu a reusit nici de aceasta data sa convinga juratii sa ii acorde o a doua sansa.

Nu la fel de norocos a fost insa Emil Dumitru din Caracal, care a interpretat melodia Sabrinei “Boys, boys, boys” in stil beatbox si cu versuri adaptare proprie, urmata de un dans pe super-hitul “Gangnam style”. Mihai, Andra si Andi au fost de neinduplecat: “Mi se parea ca iti cari pumni in cap”, i-a spus Mihai Petre, iar Emil nu a fost acceptat mai departe.

“Daca stiam ca dansezi atat de bine, te mai tineam de vorba, sunt super-interesat de persoana ta, de cand visam sa castige concursul un om de dans”, i-a spus Mihai lui Daniel Apostolu, “zebra” care a impresionat toata sala prin originalitatea coregrafiei sale. Apreciat de catre toti juratii atat pentru talentul, cat si pentru caracterul sau, Daniel a fost ales sa mearga in urmatoarea etapa a concursului.

Un adevarat show au facut pe scena tobosarii din Chisinau care au dansat step si break-dance pe ritmul tobelor. “Ati avut de toate in spectacolul asta” – i-a felicitat Andra, iar trupa va reveni in etapa viitoare a “Romanii au talent”.

Spectacol si pericol – asa poate fi rezumata reprezentatia acrobatilor din trupa Florea, a carei lidera si protagonista a nascut cu numai o luna inainte de a urca pe scena.  Juratilor li s-a taiat rasuflarea atunci cand acrobatii au facut salturi in aer la peste 20 de metri inaltime.”Daca ati oferit doar putin din ce stiti voi sa faceti, nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie in etapa urmatoare” a spus Andra, iar Mihai Petre a adaugat: “As plati bilet sa va vad intr-un spectacol, fara indoiala”.

Pustii cu ritmul in sange de la “Yo Mama” au dansat street-dance atat pe muzica, cat si pe aplauzele publicului, iar eforturile le-au fost rasplatite cu 3 de “DA”, numai dupa ce rabdarea le-a fost pusa la incercare de ordinele “profesorului” Mihai Petre, care i-a testat sa vada cat sunt de ascultatori la aceasta varsta frageda.

Dupa o prima reactie nefavorabila, toata sala s-a ridicat in picioare pe melodia “Beautiful” a Christinei Aguilera, cantata de tanara Diana Borcea, bolnava de nanism. “Vocea calda, cristalina”, asa cum a fost apreciata de catre Andra, a Dianei, a reusit sa demonstreze “intregii lumii ca nu conteaza cum aratam, cati ani avem, ci important este ce e pe dinauntru”, dupa cum a subliniat Mihai Petre. “Esti o lectie de viata”, a continuat juratul, iar Diana a primit trei raspunsuri pozitive, care i-au garantat trecerea in etapa urmatoare.

Doamna Obama, Bianca Dragusanu si chiar Mihai Petre in port popular romanesc – peste ei a dat caravana “Romanii au talent” la Oradea, cu mentiunea ca personajele nu erau cele din viata reala, ci papusi imbracate de catre o doamna dornica sa arate tarii intregi ca Ardealul “se tine cu dintii” de traditia portului popular.

3 fachiri au pus pe jar publicul feminin, sufland flacari si etalandu-si trupurile perfect sculptate intr-un numar de striptease, insa, asa cum a spus Mihai Petre, “nu aveti nicio treaba cu dansul”, astfel ca raspunsul primit din partea juriului a fost un “Nu” la unison.

“Palpitant” este cuvantul cel mai potrivit sa descrie experienta traita de Mihai Petre, luat pe sus la dans de catre focoasa Lenuta Rostasi, pe genericul “Dansez pentru tine”. Tanara a incercat nu o data, ci de doua ori sa il sarute pe juratul intrigat, spre amuzamentul tuturor. “Lenuta a fost o aparitie, am fost cam incordat la dansul asta”, a declarat apoi Mihai, usurat ca Lenuta nu a primit voturile necesare accederii mai departe in show.

“Fiecare om are un soricel” – este afirmatia pe care si-a bazat Andrei Andronache neobisnuitul numar de magie. Cu 2 asistenti implicati – Smiley, poreclit Ion Ion si o tanara din public, denumita Marioara de catre iluzionist – Andrei a reusit sa aduca zambetul pe buzele juriului prin “haiosenia” sa, asa cum a numit-o Mihai Petre. “Un entartainer desavarsit” – apreciat de catre Andi Moisescu – Andrei a primit 3 de “Da”, motiv pentru care isi va putea demonstra talentul si in faza urmatoare a competitiei.

Dupa momentul savuros oferit de catre Mihai Petre si Lenuta, a venit randul Andrei sa danseze vals vienez cu Carol, un tanar de 18 ani din Oradea, al carui talent declarat era arta imitatiei. Stefan Banica Junior si Sorin Bontea, unul dintre juratii de la MasterChef – acestea sunt starurile pe care Carol a incercat sa le imite, insa juriul a fost mai degraba derutat de reprezentatia sa, incurcand personajele. Cu toate ca raspunsul primit a fost negativ, Mihai s-a gandit la o partenera de dans pentru Carol – nimeni alta decat Lenuta.

“Cum ar suna Eminescu in ritm de hip-hop” este intrebarea la care a incercat sa raspunda Cristi Geambasu, masterand la psihologie si pasionat de romane, insa reprezentatia oferita nu a reusit sa convinga niciunul dintre membrii juriului ca ar merita sa cante si o alta opera eminesciana in adaptare proprie intr-o etapa viitoare.

Senzatia serii si poate cel mai emotionant moment al intregii emisiuni a fost cel oferit de Adrian Aron din Zalau de 14 ani care a reusit sa impresioneze pina la lacriminintreaga sala, si chiar a reusit sa-i smulga o lacrima si temutului jurat Mihai Petre  dupa ce a interpretat vocal si la chitara o melodie compusa de tatal sau, medic militar aflat in misiune in Afganistan. “Iti multumim ca ai venit sa ne spui o poveste atat de frumoasa, ai reusit sa ne transmiti ceea ce nu multi copii reusesc sa faca”, i-a transmis Mihai lui Adrian, iar baiatul a primit trei de “Da”, fapt pentru care va incanta publicul din nou la “Romanii au talent”.

 

 

Lasa un comentariu aici!

Click to comment

Lasă un răspuns

AUDIENȚE TV

AUDIENTE TV: Semifinala EXATLON, lider de audienta pe toate segmentele de public!

Published

on

Foto Credit: KANAL D

Editia de aseara „Exatlon” a pozitionat Kanal D pe primul loc pe toate targeturile monitorizate, cu 8,7% Rating si 25,4% cota de piata, pe targetul Comercial, 9,1% Rating si 21,8% cota de piata, pe targetul All Urban, si 9,7% Rating si 23,7% cota de piata, la nivelul publicului National (tabel audiente, mai jos).

Minutul de aur, inregistrat la 22:36, cand avea loc una dintre confruntarile dramatice intre Ionut si Stefan, a adunat in fata micilor ecrane, la Kanal D, 2 454. 000 de telespectatori.  3.901.000 de telespectatori, in medie, au vizionat cel putin un minut editia de aseara a emisiunii.

 

Audiente „Exatlon”

18-49 UrbanChannelsRtg%Shr%Rtg(000)
 Kanal D8,725,4389
 Pro TV8,123,5360
 Antena 17,020,5313
EXATLONRomania TV0,72,030
20:00-23:13Digi 240,61,726
 Prima TV0,61,726
 Pro Cinema0,61,625
 Antena 30,51,523
 Pro 20,51,523
 Comedy Central0,51,523
Source: Kantar Media Romania    
Date: 22.05.2018    

 

All UrbanChannelsRtg%Shr%Rtg(000)
Kanal D9,121,8875
 Pro TV7,918,9759
 Antena 16,114,7590
EXATLONAntena 32,76,4256
20:00-23:13Romania TV1,94,6184
 TVR 10,92,287
 Realitatea TV0,92,183
 Prima TV0,82,080
 National TV0,82,079
 Digi 240,81,975
Source: Kantar Media Romania    
Date: 22.05.2018    

 

NationalChannelsRtg%Shr%Rtg(000)
 Kanal D9,723,71727
 Pro TV7,819,01388
 Antena 15,413,3974
EXATLONAntena 32,25,4391
20:00-23:13Romania TV2,15,2382
 Prima TV1,02,4179
 National TV0,92,1156
 TVR 10,92,1155
 Realitatea TV0,81,9137
 Pro Cinema0,71,7125
Source: Kantar Media Romania    
Date: 22.05.2018    

 

Rating (RTG%) reprezintă numărul mediu de telespectatori pe minut ai unei emisiuni (sau interval orar) difuzată de o stație TV. Ratingul poate fi exprimat în cifre absolute (mii telespectatori) sau ca procent din targetul analizat.

Cotă de piaţă (Market Share – SHR%) reprezintă raportul procentual dintre numărul mediu de telespectatori (RTG%) ai unei emisiuni (sau interval orar) de la o staţie TV şi numărul mediu de telespectatori de pe toate staţiile TV, calculat pentru acelaşi interval orar (sau emisiune).

 

Sursa cifre: Kantar Media

Copyright: ARMADATA SRL

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading

AUDIENȚE TV

AUDIENTE TV: Chefi la Cuţite a fost lider de audienţă! Din 120 de concurenți, vor rămâne doar 18!

Published

on

Foto Credit: ANTENA 1

Ultima ediție de preselecții „Chefi la cuțite” a fost lider de audiență și a adus în fața chefilor ultimele cuțite împărțite celor care merg mai departe.

Emisiunea a fost luni seară, 21 mai, lider de piață în intervalul său de difuzare (20.00-23.04), cu o audiență medie pe publicul comercial din mediul urban cu vârste cuprinse între 18 și 49 de ani de 7,9 puncte de rating și 26,2% cota de piață. Aproape 1.700.000 de români la nivelul întregii țări au urmărit show-ul în minutul de maximă audiență de la 21.38.

Ultimele farfurii degustate și ultimele voturi de încredere acordate aseară de către chefi au marcat o primă etapă încheiată în sezonul 5 al emisiunii „Chefi la cuțite”, însă emoțiile bucătarilor nu s-au risipit. Luni seară, jurații au avut parte de multe surprize în farfurii, dar și din spatele ușilor, căci multe fețe cunoscute și-au făcut apariția în fața mesei de jurizare. Vali Butnaru și Olivia Păunescu, prezentatorii matinali ai Observatorului, au demonstrat că fac o echipă bună și la bancul de lucru. Preparatul lor i-a lăsat pe chefi cu impresia că în spatele ușilor s-ar afla un bucătar venit special din Italia, însă porția de paste cu creveți a fost doar surpriza pregătită de cei doi, special pentru Bontea, Dumitrescu și Scărlătescu. Și Vlad Roșca, regizorul artistic al emisiunii Chefi la cuțite a trecut din spatele camerelor direct la bancul de lucru. Lucrează cu cei trei jurați de mulți ani și știe exact cum să le impresioneze papilele gustative, motiv pentru care, rețeta sa dulce a primit un cuțit de aur.

Tot aseară, toți concurenții care au primit votul de încredere al chefilor în preselecții au trecut prin emoțiile primei probe de Bootcamp. Din 120, la finalul testărilor din Bootcamp vor rămâne doar 18: ,,Suntem toți în același vis, e extraordinar de frumos. Este intimidant să vezi mulți oameni în jurul tău atât de siguri pe ei. Îți trec sute de mii de gânduri în momentul acela. Stresul e maxim.”, au mărturisit bucătarii. În aparență simplă, prima provocare a celor de la bancul de lucru a fost să pregătească renumitele aperitive canapé. Termenul a ridicat multe sprâncene în rândul bucătarilor, iar libertatea de a folosi orice ingredient din coșurile primite i-a încurcat pe mulți dintre aceștia. Canapelele, aceste gustări prezente la orice eveniment, sunt antreuri ce au în general la bază un foitaj și un topping.  Simțul estetic, inventivitatea, capacitatea de a face combinații de gusturi și mai ales rapiditatea la bancul de lucru, au fost toate parte din prima provocare a Bootcampului. Concurenții au avut la dispoziție 60 de minute, iar juniorii s-au întrecut și ei cu cei a căror experiență în domeniul culinar este mai mare decât vârsta lor. Și cei trei chefi au avut emoții, pentru că după degustarea aferentă primei probe, în care 120 de bucătari s-au întrecut în cele mai savuroase și aspectuoase antreuri, doar 60 vor merge mai departe, iar 18 se vor califica în echipele finale. Tocmai de aceea, Bontea, Dumitrescu și Scărlătescu au privit îndeaproape tehnica și modul de lucru al fiecăruia, pregătiți să jurizeze dur și să-I trimită în proba următoare doar pe cei mai talentați: Trebuie să fim foarte atenți, să îi controlăm pe toți, să observăm cum gătesc. Chiar sunt curioși dacă înțeleg conceptul și cum o vor transpune în farfurii. Este, poate, cel mai important moment din emisiune.“, au mărturisit cei trei.

Cine va trece mai departe către următoarele provocări din Bootcamp, care este numele celor 18 bucătari ce se vor califica în cele trei echipe ale chefilor și în ce culori vor străluci șorțurile din sezonul de poveste Chefi la cuțite, telespectatorii pot vedea diseară, de la 20:00, la Antena 1.

 

Sursa:Kantar Media
Copyright:ARMADATA S.R.L.
Date prelucrate de catre departamentul Research Antena Group
Analiza este facuta pe target-urile 18-49 Urban  si National
Perioada 21 mai 2018

 

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading

Analize

”Nunta Regală” a monopolizat și audiența din România! Vezi aici cum s-au împărțit telespectatorii pe durata transmisiei live

Published

on

Foto: hepta.ro

Sâmbătă, 19 mai, peste două miliarde de telespectatori din întreaga lume au urmărit în direct ceremonia religioasă de nuntă dintre Prinţul Harry al Marii Britanii, nepotul reginei Elisabeta a II-a, şi logodnica sa, Meghan Markle. 

Evenimentul a fost amplu acoperit și de televizunile din România, audiențele demonstrând interesul uriaș de care s-a bucurat acest eveniment regal și în țara noastră.

Pro TV s-a clasat pe primul loc în toate targeturile de referință pe durata ceremoniei, în timp ce toate celelate televizuni care au acoperit evenimentul au înregistrat creșteri considerabile de audiență  în raport cu mediile obișnuite.

Topul audiențelor posturilor TV în intervalul 13:00-15:00 pe durata programelor speciale prilejuite de transmisia live a „Nunții regale”, sâmbătă 19 mai.

PUBLICUL NAȚIONAL

Target>>National All
Interval>>13:00-15:00
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV12.82.9514.1
Antena 111.72.6466.6
Kanal D6.91.5276.8
Antena 36.61.5262.9
TVR 16.11.4242.5
Romania TV5.51.2218.8
Digi 242.80.6113.6
Disney Junior2.60.6103.6
Disney2.60.6103.0
Cartoon Network2.40.597.3


PUBLICUL URBAN

Target>>Urban All
Interval>>13:00-15:00
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV15.83.6347.4
Antena 111.62.7255.9
Antena 39.52.2208.4
TVR 16.61.5145.4
Romania TV5.31.2116.8
Kanal D4.31.094.1
Digi 244.10.989.5
DigiSport 23.30.872.6
Disney Junior3.00.765.7
Antena Stars2.00.442.9

PUBLICUL COMERCIAL

Target>>18-49 Urban
Interval>>13:00-15:00
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV24.13.7165.2
Antena 111.31.777.3
Disney Junior5.50.837.5
Antena 35.20.835.5
DigiSport 24.50.730.9
Kanal D3.70.625.2
Antena Stars3.40.523.6
Digi 243.20.522.2
TVR 13.00.520.3
AXN2.20.315.0

Sursa datelor: Kantar Media Copyright: ARMA

Cotă de piaţă (Market Share) reprezintă raportul procentual dintre numărul mediu de telespectatori (Rtg%) ai unei emisiuni (sau interval orar) de la o staţie TV şi numărul mediu de telespectatori de pe toate staţiile TV, calculat pentru acelaşi interval orar (sau emisiune).

Rating (Rtg%) reprezintă numărul mediu de telespectatori pe minut ai unei emisiuni (sau interval orar) difuzată de o stație TV. Ratingul poate fi exprimat în cifre absolute (mii telespectatori) sau ca procent din targetul analizat.

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

PREMIILE RADAR DE MEDIA

Advertisement

Trending