Connect with us

Evenimente

Premiile Oscar 2010, vezi nominalizările!

Published

on

 

Filmele „Avatar”, în regia lui James Cameron, şi „The Hurt Locker”, în regia lui Kathryn Bigelow, au primit cele mai multe nominalizări la premiile Oscar 2010, fiecare din ele fiind nominalizate la nouă categorii, informează hollywoodreporter.com.

Premiile Oscar vor fi decernate pe 7 martie, într-o gală care va avea loc la Kodak Theatre din Los Angeles.

Nominalizările la premiile Oscar 2010 au fost anunţate marţi, într-o conferinţă de presă, la Los Angeles, de actriţa Anne Hathaway şi preşedintele Academiei de film americane Tom Sherak.

Prezentăm în continuare lista nominalizărilor la premiile Oscar pe 2010:

Cel mai bun film:

  • „Avatar”,
  • „The Blind Side”,
  • „Precious”,
  • „District 9”,
  • „An Education”,
  • „The Hurt Locker”,
  • „Inglorious Bastards”,
  • „Up”,
  • „A Serious Man” şi
  • „Up in the Air”.

Cel mai bun regizor:

  • James Cameron – „Avatar”,
  • Kathryn Bigelow – „The Hurt Locker”,
  • Quentin Tarantino – „Inglourious Basterds”,
  • Lee Daniels – „Precious”,
  • Jason Reitman – „Up in the Air”.

Cea mai bună actriţă în rol principal:

  • Sandra Bullock – „The Blind Side”,
  • Carey Mulligan – „An Education”,
  • Meryl Streep – „Julie şi Julia”,
  • Helen Mirren – „The Last Station” şi
  • Gabourey „Gabby” Sidibe – „Precious”

Cel mai bun actor în rol principal:

  • Jeff Bridges – „Crazy Heart”,
  • George Clooney – „Up in the Air”,
  • Colin Firth – „A Single Man”,
  • Morgan Freeman – „Invictus” şi
  • Jeremy Renner – „The Hurt Locker”.

Cel mai bun actor în rol secundar:

  • Matt Damon – „Invictus”,
  • Woody Harrelson – „The Messenger”,
  • Christopher Plummer – „The Last Station”,
  • Stanley Tucci – „The Lovely Bones” şi
  • Christopher Waltz – „Inglorious Basterds”.

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

  • Penelope Cruz – „Nine”,
  • Vera Farmiga – „Up in the Air”,
  • Anna Kendrick – „Up in the Air”,
  • Mo’Nique – „Precious” şi
  • Maggie Gyllenhaall – „Crazy Heart.

Cel mai bun scenariu adaptat:

  • Neill Blomkamp şi Terri Tatchell – „District 9”,
  • Nick Hornby – „An Education”,
  • Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche – „In the Loop”,
  • Geoffrey Fletcher – „Precious”,
  • Jason Reitman şi Sheldon Turner – „Up in the Air”

Cel mai bun scenariu original:

  • Mark Boal – „The Hurt Locker”,
  • Quentin Tarantino – „Inglourious Basterds”,
  • Alessandro Camon şi Oren Moverman – „The Messenger”,
  • Joel Coen şi Ethan Coen – „A Serious Man”,
  • Bob Peterson, Pete Docter, Tom McCarthy – „Up”

Cel mai bun film de animaţie:

  • „Caroline”, de Henry Selick,
  • „Fantastic Mr. Fox”, de Wes Anderson,
  • „The Princess and the Frog”, de John Musker şi Ron Clements,
  • „The Secret of Kells”, de Tomm Moore, şi
  • „Up”, de Pete Docter.

Cea mai bună regie artistică:

  • „Avatar”,
  • „The Imaginarium of Doctor Parnassus”,
  • „Nine”,
  • „Sherlock Holmes”,
  • „The Young Victoria”

Cea mai bună imagine:

  • „Avatar”,
  • „Harry Potter and the Half Blood Prince”,
  • „The Hurt Locker”,
  • „Inglourious Basterds”,
  • „Das Weisse Band”.

Cele mai bune costume:

  • „Bright Star”,
  • „Coco avant Chanel”,
  • „The Imaginarium of Doctor Parnassus”,
  • „Nine”,
  • „The Young Victoria”.

Cel mai bun machiaj:

  • „Il Divo”,
  • „Star Trek”,
  • „The Young Victoria”

Cel mai bun lungmetraj documentar:

  • „Burma VJ”,
  • „The Cove”,
  • „Food, Inc.”,
  • „Which way Home”

Cel mai bun scurtmetraj documentar:

  • „China Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province”,
  • „The Last Campaign of Governor Booth Gardner”,
  • „The Last Truck: Closing of the a GM Plant”,
  • „Music by Prudence”,
  • „Rabbit a la Berlin”.

Cel mai bun mixaj de sunet:

  • „Avatar”,
  • „The Hurt Locker”,
  • „Inglourious Basterds”,
  • „Star Trek”,
  • „Transformers: Revenge of the Fallen”

Cel mai bun montaj de sunet:

  • „Avatar”,
  • „The Hurt Locker”,
  • „Inglourious Basterds”,
  • „Star Trek”,
  • „Up”

Cel mai bun montaj:

  • „Avatar”,
  • „District 9”,
  • „The Hurt Locker”,
  • „Inglourious Basterds”,
  • „Precious”

Cel mai bun film străin:

  • „Ajami” (Israel),
  • „El Secreto de Sus Ojos” (Argentina),
  • „The Milk of Sorrow” (Peru),
  • „Un Prophete” (Franţa),
  • „Das Weisse Band” (Germania)

Cel mai bun scurtmetraj:

  • „The Door”,
  • „Instead of Abracadabra”,
  • „Kavi”,
  • „Miracle Fish”,
  • „The New Tenants”

Cel mai bun scurtmetraj animat:

  • „French Roast”,
  • „Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty”,
  • „The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)”,
  • „Logorama”,
  • „A Matter of Loaf and Death”

Cele mai bune efecte vizuale:

  • „Avatar”,
  • „District 9”,
  • „Star Trek”

Cea mai bună coloană sonoră:

  • „Avatar” – James Horner,
  • „Fantastic Mr. Fox” – Alexandre Desplat,
  • „The Hurt Locker” – Marco Beltrami şi Buck Sanders,
  • „Sherlock Holmes” – Hans Zimmer,
  • „Up” – Michael Giacchino

Cel mai bun cântec:

  • „Almost There” din „The Princess and the Frog” – Randy Newman,
  • „Down in New Orleans” din „The Princess and the Frog” – Randy Newman,
  • „Loin de Paname” din „Paris 36” – Reinhardt Wagner şi Frank Thomas,
  • „Take It All” din „Nine” – Maury Yeston,
  • „The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” din „Crazy Heart” – Ryan Bingham and T Bone Burnett.

Lasa un comentariu aici!

Str. Delea Veche, nr.24, copr D, et.4, Sector 2, Bucuresti. Pentru comunicate de presa, informari si alte materiale va rugam sa ne contactati pe e-mail.

4 Comments

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Evenimente

Bogdan Miu și Cătălin Striblea vor prezenta concertele ”Digi FM Apus Acustic”

Published

on

 

Digi FM își așteaptă ascultătorii, miercuri, 25 iulie și 1 august, la concertele acustice organizate sub sloganul ”Digi FM Apus Acustic”, pe terasa Promenada.

Cei mai în vogă artiști români ai momentului vor fi prezenți în concertele prezentate de echipa Matinalului Digi FM, Bogdan Miu și Cătălin Striblea.

În seara de 25 iulie, de la ora 20.00, vor cânta Irina Rimes, Antonia, The Motans, Nicoleta Nucă,  Mark Stam și Dara. Următorul concert, din 1 august, îi va aduce pe scena din Promenada Mall pe Smiley, Feli, Sore, Ana Munteanu, Serendinschi, Amir, Juno, Kale, Dominique, Jean Gavril.

”Digi FM Apus Acustic” este organizat cu sprijinul Global Records , CAT MUSIC  și Hahaha Production . Concertele vor fi transmise în direct și pe UTV, iar accesul pe terasa Promenada Mall va fi gratuit.

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading

Evenimente

18 artişti din 15 de ţări concurează pentru Marele Trofeu al Festivalului Cerbul de Aur

Published

on

Foto Credit: TVR
 

Cerbul de Aur îşi prezintă concurenţii ediţiei 2018, după ce juriul a deliberat şi a ales interpreţii care vor intra în concurs pentru Marele Trofeu al Festivalului Internaţional. Organizat de Televiziunea Română, Festivalul Internaţional Cerbul de Aur va fi transmis în direct pe TVR 1 şi TVR Moldova, în perioada 29 august – 2 septembrie.

Ca urmare a numărului mare de candidaţi înscrişi, organizatorii au decis ca la secţiunea interpretare să poată intra în concurs un număr de 18 artişti, faţă de 15, cât era prevăzut iniţial.

După analiza materialelor transmise de cei peste 110 candidaţii înscrişi în selecţie, membrii juriului i-au ales pe cei 18 concurenţi care vor urca pe scena de la Braşov.

Astfel, pentru ediţia aniversară, juriul selecţiei a ales* pentru a urca pe scena prestigiosului Festival 18 interpreţi din 14 ţări şi România. Aceştia sunt:

  1. Inis Neziri (Albania)
  2. Amaliya Margaryan (Armenia)
  3. Kaye Olivier Fabian C (Belgia)
  4. John Karayiannis (Cipru)
  5. Kelly-Joyce Bale (Franţa)
  6. Ryan O’Shaughnessy (Irlanda)
  7. Omer Netzer (Israel)
  8. Damiano Borgi (Italia)
  9. Tiziana Camelin (Italia)
  10. Dinara Kairova (Kazakhstan)
  11. Antonia Gigovska (Macedonia)
  12. Karl William Lund (Marea Britanie)
  13. Lidia Isac (Republica Moldova)
  14. Dora Gaitanovici (România)
  15. Ovidiu Anton (România)
  16. Raluca Blejusca (România)
  17. Sebastian Schmidt (San Marino)
  18. Jorge Gonzalez (Spania)

 

Cei 18 artişti care vor intra în Concursul Cerbul de Aur au fost aleşi de juriul selecţiei, format din Daniel Jinga – dirijor şi compozitor, Liana Stanciu Georgescu – jurnalist de specialitate radio şi tv, Felix Crainicu – realizator Radio România Actualităţi, Andrei Tudor – compozitor, Andreea Archip – jurnalist, Gabriel Scîrlet – regizor muzical TVR şi Smaranda Vornicu Shalit – directorul Festivalului.

Următoarea etapă pentru cei 18 concurenţi este alegerea piesei din repertoriul românesc pe care o vor interpreta pe scena de la Braşov, din lista pusă la dispoziţie de organizatori pe site-ul cerbuldeaur.ro, la secţiunea dedicată.

Concursul Festivalului va debuta joi, 30 august, urmând ca, pe 1 septembrie, să aflăm numele laureaţilor ediţiei din acest an.

Pe lângă Marele Trofeu, în valoare de 25 de mii de euro, la această ediţie aniversară, concurenţii pot câştiga alte opt premii:

Ø  Premiul I

Ø  Premiul al II-lea

Ø  Premiul al III-lea

Ø  Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei piese româneşti

Ø  Premiul Braşovului

Ø  Premiul Publicului

Ø  Premiul Presei Festivalului

Ø  Premiul Societăţilor Publice de Radio şi de Televiziune.

 

Festivalul Internaţional Cerbul de Aur va avea loc în perioada 29 august – 2 septembrie a.c., în Piaţa Sfatului din Braşov. La 50 de ani de la prima ediţie, Cerbul de Aur 2018 va avea o desfăşurare de gală, cu numeroase premii, a căror valoare totală este de 65 de mii de euro. Dedicat Centenarului României şi semicentenarului festivalului, TVR propune un format special al evenimentului, cu o Gală Aniversară, două zile de concurs, o Gală a Festivalului şi evenimente adiacente.

Festivalul se va încheia cu show-ul România Centenar, un spectacol ce va reuni muzica populară tradiţională românească şi prelucrări de actualitate ale acestui gen muzical.

Evenimentul va fi transmis în direct şi în exclusivitate de Televiziunea Română.

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading

Evenimente

Digi Fm prezinta concertele Apus Acustic cu Smiley, Antonia, The Motans sau Irina Rimes

Published

on

 

Vară asta, artiștii României dedică serile de miercuri apusului de soare.  Digi FM Apus Acustic, pe terasa Promenada Mall! O experientă senzorială inedită, cu artiști autohtoni și muzică 100% acustică.

Două săptămâni la rând, în fiecare seară de miercuri, ai:

Miercuri 25 iulie-ora 20.00
Irina Rimes, Antonia, The Motans, Nicoleta Nucă,  Mark Stam și Dara.

Miercuri  1 august-Ora 20.00
Smiley, Feli, Sore, Ana Munteanu, Serendinschi, Amir, Valeria Stoica, Jean Gavril.

Gazde, la Digi FM Apus Acustic, vor fi matinalii Digi FM Bogdan Miu și Cătălin Striblea.

Intrarea este liberă!

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement Https://Www.Autodoc24.RO

PREMIILE RADAR DE MEDIA

Advertisement

Trending