Connect with us

Sport

Reghecampf şi-a TATUat echipa pentru Ajax: Steaua – Slovan 3-1! Brazilianul Tatu a dat un gol şi a avut o evoluţie apreciată

Published

on

Reclame

Elevii lui Laurenţiu Reghecampf au bătut aseară pe Slovan Bratislava cu 3-1. A fost prima victorie după cinci partide în care Steaua s-a făcut de râs cu adversari modeşti din Ungaria, Azerbaijan, Austria şi Cehia.

Nikolic a fost introdus pe teren în minutul 68 şi a fost folosit fundaş central, în locul lui Gardoş.

Steaua s-a chinuit în vara lui 2012, în preliminariile Europa League, cu Spartak Trnava, din Slovacia, echipă ajunsă acum pe ultimul loc în campionat. Aseară, în Antalya, speranţele nu erau mari în faţa lui Slovan Bratislava (3-1), prima din „celebrul” campionat slovac. Mai ales în condiţiile în care cinci stelişti au fost absenţi după convocarea la naţională, iar printre titulari au fost „adormitul” Rocha, Lucian „degeaba pe teren” Filip şi Doru „ce să caute pe lista UEFA?” Bratu. (n.r. – caracterizările sunt făcute de Gigi Becali)

Elevii lui Reghecampf au început inspirat jocul. În minutul 14, Leandro Tatu a finalizat spectaculos, cu capul, o centrare perfectă a lui Prepeliţă. După care, ca într-un veritabil film de suspans sau, cum ar zice pariorii, „conduc gazdele şi revin oaspeţii”, Steaua s-a tăiat. Brusc şi dramatic, dacă ne gândim că mai sunt şase zile până la meciul cu Ajax, din Olanda. În minutul 19, Pîrvulescu s-a rătăcit pe stânga, acolo unde a fost titularizat în locul lui Latovlevici, şi-a scăpat adversarul care a centrat în careu. Chipciu, căpitan de ocazie, nu s-a obosit să-l ajute, astfel că Peltier a înscris lejer. Până la finalul reprizei nu s-a mai întâmplat nimic notabil, în afară de încercările lăudabile ale lui Gardoş şi ale lui Bratu de a stopa atacurile în valuri ale slovacilor. Doar Bagayoko, în minutul 37, a fost aproape de a înscrie, însă Râpă a blocat cu o intervenţie la sacrificiu.

Iancu, modest la primul meci
Liderul a vrut să iasă de la vestiare cu altă faţă. Dar şi cu… feţe noi. Gabi Iancu (revenit după operaţie, conform medicilor, sau „după mici probleme”, conform managerului „Lollipop”) a debutat în tricoul Stelei. A intrat şi Mihai Costea, cel din piciorul căruia a plecat centrarea finalizată cu gol de Adi Popa, în minutul 58. Fără să impresioneze, Steaua a preluat conducerea, ipostază cu totul şi cu totul nouă în 2013. Revenind la Iancu, fotbalistul de 18 ani a avut o prestaţie slabă, însă de înţeles după lunga perioadă în care s-a antrenat doar separat din pricina operaţiei la genunchi. Deruta a continuat, iar în minutul 68 Nikolic a intrat pe teren în locul lui Gardoş şi a jucat pe postul de fundaş central. Surprinzător, profitând şi de oboseala acumulată de slovaci, muntenegreanul s-a descurcat decent pe noua poziţie până la final. Mai ales că Mihai Costea a liniştit meciul cu un gol în minutul 75. Astfel, Steaua obţine o victorie neaşteptată în Antalya, însă lipsa de idei a mijlocului, forma proastă a atacanţilor, gafele individuale şi problemele din apărare fac din perioada următoare una în care Reghecampf va avea, cu siguranţă, insomnii.

Programată la ora 19:30, partida de verificare din Antalya a început cu 15 minute de întârziere. Motivul? Brigada de arbitri a avut pană la maşina care-i transporta spre terenul de joc

Steaua – Slovan Bratislava 3-1
Steaua: Cojocaru – Râpă, Bratu, Gardoş, Pârvulescu – Filip, Prepeliţă – Adi Popa, Tatu, Chipciu – Rocha
Au mai intrat: Iancu, Latovlevici, M. Costea, Nikolic, Lupu, Năstăsie, Puşkaş
Antrenor: Laurenţiu Reghecampf