Connect with us

Sport

Reţeta nemţească! Arsenal – Bayern 1-3! Bavarezii sunt ca şi calificaţi în sferturi

Published

on

Reclame

*Bavarezii au primit primul gol în 2013, după 664 de minute în care Neuer nu a fost învins

Chiar are nevoie Bayern de Pep Guardiola? Aceasta este întrebarea care stă pe buzele tuturor după ce bavarezii au câştigat clar aseară, scor 3-1, pe terenul lui Arsenal, în turul optimilor Ligii Campionilor. Un meci şi o calificare pe care elevii lui Heynckes le-au rezolvat în doar 15 de minute! Venită cu un record perfect pe „Emirates” şi fără gol primit în 2013 (cinci victorii în cinci meciuri, golaveraj 11-0), Bayern a demonstrat de ce Arsene Wenger se temea înaintea meciului. Cu un voleu superb de la 16 metri venit în urma un luft de începător al lui Wilshere, Kroos a deschis scorul (7). Iar Muller a dublat avantajul cu o reluare din careul mic după o nouă greşeală în defensiva „tunarilor”, care l-au „uitat” pe van Buyten la colţul scurt (21).

Fără şut pe poartă în prima repriză, Arsenal a revenit la începutul părţii secunde. Un şut al lui Cazorla deviat de Podolski a rezultat într-un corner al „tunarilor”. Un corner care a adus golul aceluiaşi Podolski, aflat la a patra reuşită din patru şuturi în Ligă (55). Dar primul gol primit de Bayern în ultimele 664 de minute nu a mai contat. Nemţii au controlat jocul şi au înscris şi golul trei, prin Mandzukic (77), tot după o acţiune în banda dreaptă a bavarezilor, la fel ca primele două. Un gol care rezolvă problema calificării înainte de returul de pe 13 martie.

INFO

În şapte meciuri în Liga Campionilor, Bayern a încasat opt goluri, cu unul mai mult decât cele primite în 22 de meciuri în Bundesliga