HomeAUDIENȚE TVRomania Tv, cea mai mare audienta din istoria postului cu „meciul secolului” Grecia-Romania

Romania Tv, postul de stiri care a transmis mansa tur a barajului de calificare la Campionatul Mondial, a dat lovitura intrand in top 5 audiente ale partidelor echipei nationale, fiind lider de audienta la nivel national si urban in intervalul 21:45 – 23:38.

Infrangerea Romaniei a inregistrat o audienta la nivel national de 16.8%  rating si o cota de piata de 34%. Minutul de aur al meciului  a fost la 22:29, pe finalul primei reprize atunci cand 3.761.000 de telespectatori urmareau meciul.

La nivel urban, meciul a avut o audienta medie de 18.4 rating si o cota de piata de 36%, adica 1.930.000  de telespectatori din mediul urban urmarind meciul.

Totusi telespectatorii au fost deranjati de numarul mare de reclame, acestea schimbandu-se la 2-3 minute, fiecare spot avand o durata de 15 secunde, transmisia fiind oprita pe durata lor.

Meciul retur dintre Romania si Grecia va avea loc pe National Arena  marti de la ora 21:00 in direct pe Antena 1.