HomeTELEVIZIUNESportRugby: România – Rusia 29-14 în CEN; ‘Stejarii’ aşteaptă derbyul cu Georgia

Rugby: România – Rusia 29-14 în CEN; ‘Stejarii’ aşteaptă derbyul cu Georgia

Echipa de rugby a României a învins Rusia cu scorul de 29-14, într-un meci disputat sâmbătă pe stadionul Arcul de Triumf din Capitală, contând pentru Cupa Europeană a Naţiunilor 2013, stelistul Florin Vlaicu fiind ”călăul” echipei ”urşilor” cum mai sunt cunoscuţi jucătorii ruşi.

Practic, Vlaicu a pus pe tabela de marcaj 24 de puncte din 5 lovituri de pedeapsă, două transformări şi un eseu, marcat în partea a doua a jocului, putând fi considerat ”omul meciului”.

Chiar dacă românii au început bine partida, dominând pe grămezile ordonate şi spontane, Florin Vlaicu deschizând tabela printr-o lovitură de pedeapsă transformată, ruşii au echilibrat jocul şi au luat avantaj de la jumătatea primului mitan, reuşind un eseu şi două lovituri de penalitate transformate. ”Stejarii” au avut mai multe faze de atac, au fost de mai multe ori în preajma buturilor adverse, dar nu au reuşit finalizarea din cauza ”bâlbâielilor” în mânuirea balonului în special la acţiunile purtate în viteză, în timp ce ruşii au pus probleme pe contraatac.

Pauza i-a prins pe ”Stejari” cu 6 puncte pe tabelă, în timp ce adversarii au avut 11, obţinute dintr-un eseu şi două lovituri de penalizare transformate.

A doua repriză a adus pe teren o echipă a României mult mai determinată şi hotărâtă să întoarcă situaţia de pe tabelă, eseul reuşit de Robert Dascălu, transformările precise ale lui Vlaicu, dar şi încurajările celor aproximativ 2.000 de spectatori din tribune, dând ”aripi” jucătorilor noştri. Practic, repriza a fost la discreţia românilor care şi-au ”sufocat” adversarul prin fazele succesive de atac, ruşii reuşind doar 3 puncte în cele 40 de minute, ceea ce spune totul despre modul în care au decurs ”ostilităţile” în cel de-al doilea mitan. Cea mai frumoasă fază a fost intercepţia, cursa de aproape 30 de metri şi eseul lui Florin Vlaicu.

Scorul final a fost România-Rusia 29-14, ”Stejarii” obţinând a doua victorie din această ediţie a CEN, după cea din deplasare cu Portugalia (19-13).

Pentru Rusia au punctat Gherasimov – un eseu şi Kliucinikov – trei lovituri de pedeapsă.

În următorul joc, România va înfrunta Spania, la Gijon, pe 23 februarie, dar jucătorii naţionalei aşteaptă derbyul ”orgoliilor” cu Georgia din luna martie.

România: 15. Cătălin Fercu, 14. Adrian Apostol, 13. Robert Dascălu, 12. Florin Vlaicu, 11. Mihai Roşca, 10. Dorin Manole, 9. Ciprian Căplescu, 1. Mihăiţă Lazăr, 2. Andrei Rădoi, 3. Paulică Ion, 4. Cornel Tatu, 5. Marius Sîrbe, 6. Ovidiu Toniţa, 7. Mihai Macovei (căpitan), 8. Daniel Carpo.

Rezerve: 16. Eugen Căpăţână, 17. Horaţiu Pungea, 18. Petru Tamba, 19. Alin Coste, 20. Viorel Lucaci, 21. Florin Surugiu, 22. Csaba Gal, 23. Ionuţ Niacşu.

Rusia: 15. Igor Kliucinikov, 14. Vasili Artemiev, 13. Dmitri Gherasimov, 12. Alexei Makoveţki, 11. Mihail Babaev, 10. Serghei Ianiuşkin, 9. Alexandr Ianiuşkin, 1. Grigol Ţnobiladze, 2. Valeri Ţnobiladze, 3. Evheni Pronenko, 4. Alexandr Vitov (căpitan), 5. Kiril Kulemin, 6. Andrei Temnov, 7. Artem Fatahov, 8. Viktor Gresev.

Rezerve: 16. Alexei Volkov, 17. Andrei Polivalov, 18. Inokenti Zîkov, 19. Andrei Garbuzov, 20. Pavel Butenko, 21. Alexei Şcerban, 22. Serghei Sugrobov, 23. Serghei Trişin.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Anglia, avându-l la centru pe Luke Pearce.