HomeTELEVIZIUNESportŞah: Florin Vlădescu a câştigat Openul general al Memorialului Victor Ciocâltea

Şah: Florin Vlădescu a câştigat Openul general al Memorialului Victor Ciocâltea

Florin Vlădescu, legitimat la CS Petrom Flacăra Moreni, a câştigat, cu 7,5 puncte din 9 posibile, Openul general din cadrul Memorialului ”Victor Ciocâltea” la şah, ajuns la ediţia cu numărul 30.

Florin Vlădescu a fost urmat în clasamentul final de Tiberiu Stoica, tot cu 7,5 puncte, şi Teodor Seneţia, cu 7 puncte, ambii de la Master Mind Bucureşti.

La concurs au participat 89 de sportivi ce au jucat în sistem elveţian, la Sala de Şah RATB, din Strada Trapezului, Nr. 4, Sector 3, Bucureşti.

Openul a făcut parte din Festivalului internaţional de şah Victor Ciocâltea, care cuprinde cinci competiţii distincte. În perioada 26 ianuarie – 2 februarie a avut loc Openul pentru copii, iar la începutul lui martie Openul general.

În intervalul 15-27 martie este programat cel mai puternic turneu, rezervat marilor maeştri internaţionali, cu numeroşi oaspeţi de peste hotare. Festivitatea de deschidere va avea loc pe 15 martie, la Hanul lui Manuc, ora 14,00, iar prima rundă de la ora 15,00.

Cu acest prilej, vor mai avea loc o competiţie de şah rapid, precum şi tradiţionalul turneu dedicat jurnaliştilor.