HomeALL MEDIASerie A | Torino – AC Milan 2-4. Victorie meritata pentru rossoneri; Juve bate greu la Palermo, Inter invinge in derby Napoli

Milan a castigat prin golurile a patru marcatori diferiti. El Shaarawy si-a trecut inca o data numele pe tabela, iar Nocerino a inscris primul gol din acest sezon.

Allegri a inceput partida cu sistemul obisnuit, 4-2-3-1, in fata liniei de fundasi compuse din De Sciglio, Mexes, Abate si Yepes, jucand De Jong alaturi de Nocerino. El Shaarawy, Robinho si Emanuelson l-au sustinut pe Pazzini, cel mai avansat om al ‘diavolilor’.

Meciul a inceput cu o prima ocazie pentru Torino. Cele doua echipe si-au distribuit in mod aproape egal sansele de gol in primele 20 de minute. Din pacate, Allegri s-a vazut nevoit sa efectueze o prima schimbare rapid, inainte de jumatatea primei reprize, De Jong iesind de pe teren accidentat si fiind inlocuit cu Ambrosini. Dupa o greseala copilareasca a lui Nocerino, Santana a profitat de pasa inapoi data complet eronat si a deschis scorul pentru Torino. Egalitatea a fost restabilita pe tabela de Robinho, dupa un contratac al rossonerilor care s-a finalizat cu o fenta extraordinara a brazilianului care a marcat cu piciorul stang in minutul 40.

Nocerino si-a rescumparat greseala in partea secunda, cu un gol in minutul 53 dupa ce centrarea lui Stephan El Shaarawy a fost respinsa gresit de portarul lui Torino, iar Antonio am impins mingea cu capul in poarta goala. Pazzini a adus-o pe Milan in avantaj in minutul 62. Emanuelson a lovit bara cu un sut din afara careului. Si Pazzini a trecut pe langa dubla, lovitura sa de cap ricosand din bara portii lui Gillet. El Shaarawy nu a ratat ocazia sa-si treaca si el numele pe tabela, ‘Il Faraone’ inscriind dupa greseala portarului Gillet care a scapat o minge usoara. Cu 15 minute inainte de final, rossoneri conduceau cu 1-4. Torino a redus din handicap prin Bianchi, dar golul a venit mult prea tarziu pentru a schimba ceva.

Rossoneri au obtinut 3 puncte relativ usor, dar defensiva a gafat din noua, numai ca de aceasta data si apararea adversarilor a clacat. Victoria o mentine pe Milan pe pozitia a 7-a cu 24 de puncte. Robinho a facut o partida buna, asemenea lui El Shaarawy sau Emanuelson. ‘Diavolii au stat cel mai slab in defensiva, unde fundasii i-au lasat pe oamenii de atac ai torinezilor sa isi croiasca drum catre poarta lui Amelia.

Milanezii asteapta acum meciul din etapa a 17-a contra ‘lanternei rosii’, Pescara, dar si tragerea la sorti a optimilor Champions League.