Connect with us

Sport

Simona Halep s-a calificat în sferturi la US Open, obținând cea mai bună performanță a carierei

Published

on

Reclame

Simona Halep, locul 2 WTA şi favorita numărul doi la câștigarea competiției s-a calificat azi în sferturile de finală la US Open, învingând-o în trei seturi, cu scorul de 6-7, 7-5, 6-2 pe jucătoarea de origine germană Sabine Lisicki, locul 24 WTA. Simona Halep va lupta pentru un loc în sferturile de finală împotriva jucătoarei de origine belarusă Victoria Azarenka, locul 20 WTA.

După un meci foarte spectaculos cu răsturnări de situație, care a durat 158 de minute, Simona Halep a dat încă odată dovadă de ambiție și curaj și s-a impus în fața jucătoarei Sabine Lisicki.

Primul set al meciului, a fost unul foarte strâns și dramatic pentru Simona Halep, Sabine Lisicki reușind în cele din urmă să se impună în tie-break cu scorul de 7-6(6). În cel de-al doilea set Simona Halep a revenit spectaculos, în ciuda problemelor medicale, câștigând cu scorul de 7-5 duce meciul în decisiv. Setul decisiv începe cu Halep la conducere și la conducere, scorul fiind strând până la scorul de 2-2, când Simona joacă mai agresiv și reușește să se distanțeze și să se impună cu scorul de 6-2, obținând cea mai bună performanță a carierei.

Simona Halep a renunţat la proba de dublu mixt, unde a făcut echipă alături de Horia Tecău, care urma să aibă loc în cursul serii, împotriva cuplului Martina Hingins și Leander Paes, din sferturile de finală, din cauza problemelor medicale.

Calificarea în sferturile turneului US Open îi aduce Simonei Halep un premiu în valoare de 410.975 dolari și 430 puncte WTA.

Turneul The United States Open Tennis Championships 2015 (US Open), ultimul turneu de Grand Slam al anului se desfășoară în perioada 31 august – 13 septembrie și are premii totale în valoare de peste 42 milioane de dolari.