vineri, martie 29, 2024

PUBLICITATE@RADARDEMEDIA.RO

More
    AcasăTeleviziuneSportSimona Halep vs Angelique Kerber, azi, în optimile turneului de la Toronto

Simona Halep vs Angelique Kerber, azi, în optimile turneului de la Toronto

Simona Halep, locul 3 WTA și favorita numărul doi la câștigarea competiției a obținut calificarea în optimile turneului de la Toronto, învingând-o pe jucătoare de origine sârbă Jelena Jankovic și va lupta azi pentru un loc în sferturile de finală împotriva jucătoarei de origine germană Angelique Kerber, locul 11 WTA, în optimile turneului Rogers Cup, de la Toronto. Partida va avea loc pe arena centrală informează site-ul oficial al competiţiei și va fi transmisă live de televiziunea Dolcesport 2 în jurul orei 20:00, ora României.

Scorul întâlnirilor directe dintre Simona Halep și Angelique Kerber este până în prezent de 2-0, în favoarea Simonei,  acestea s-au întâlnit în în primul tur al turneului de la Saint Raphael, turneu ITF, în 2009 când Simona s-a impus în trei seturi cu scorul de 5-7, 6-2, 7-5 și în două seturi în finala de la Doha, din 2014, cu scorul de 6-2, 6-3.

Simona Halep revine cu dreptul pe hard, suprafaţa pe care a obținut cele mai importante performanţe din 2015, la Indian Wells, Dubai şi Shenzen, semifinale la Miami şi sferturi la Australian Open.

Turneul de la Toronto, Rogers Cup, face parte din categoria Premier, se desfășoară în perioada 10 august – 16 iulie și are premii totale în valoare de peste 2,5 milioane de dolari.