HomeAUDIENȚE TVTOP 20 AUDIENTE TV DIVERTISMENT – Vocea Romaniei si X Factor, cele mai urmarite show-uri din Romania

TOP 20 AUDIENTE TV DIVERTISMENT – Vocea Romaniei si X Factor, cele mai urmarite show-uri din Romania

Astazi RADAR DE MEDIA va prezinta TOP 20 AUDIENTE TV DIVERTISMENT, cifrele prezentate sunt referitoare la perioada 7-13 octombrie 2013. 

Am observat ca in cazul monitorizarii audientelor pe intreaga zi (vezi TOP 20 AUDIENTE TV PE INTREAGA ZI) se observa o usoara scadere a cifrelor in randul tuturor posturilor de televiziune, insa divertismentul ocupa in continuare un loc fruntas.

Astfel, confrom cifrelor de audienta furnizate de Kantar Media sitatia arata in felul urmator:

  • Vocea Romaniei si X Factor ocupa locurile fruntase in top cu peste 1.000.000 milion de telespectatori pe minut in mediul urban pentru fiecare emisiune in parte.
  • Locul 3 revine show-ului Next Star de la Antena 1 care a inregistrat in mediul urban un rating mediu de 11,2 si o cota de piata de 22,6% share.
  • Pe locul 4 se afla emisiunea Serviciul Roman de Comedie de la Pro TV care a inregistrat in perioada monitorizata peste 880.000 de mii de telespectatori pe minut.
  • Kanal D are in top 10 o singura emisiune, Ochii din Umbra a fost urmarita de peste 770.000 de mii de telespectatori in mediul urban.

Topul continua cu emisiunii de la Antena 1 (Te cunosc de Undeva, Familiada, Mireasa pentru fiul meu, Acces Direct, IComedy), Kanal D (Jumatatea mea stie) si TVR 1 (O data-n viata si 8 intr-o barca).

In tabelul de mai jos sunt prezentate cifrele pentru TOP 20 AUDIENTE TV DIVERTISMENT – perioada 7-13 octombrie 2013, mediul urban.

TOP 20 AUDIENTE TV
DIVERTISMENT
7-13 octombrie 2013TARGET
ALL URBAN
EMISIUNESTATIE TVRATING
(%)
SHARE
(%)
RATING
(mii) pe minut
DIFUZARI*
1VOCEA ROMANIEIPRO TV1223,41.257.0001
2X-FACTORANTENA 111.921,61.247.0001
3NEXT STARANTENA 111,222,61.174.0001
4SERVICIUL ROMAN DE COMEDIEPRO TV8,416,1884.0001
5OCHII DIN UMBRAKANAL D7.412.7773.0001
6TE CUNOSC DE UNDEVAANTENA 17.114.9746.0001
7FAMILIADAANTENA 16.112.4644.0002
8MIREASA PENTRU FIUL MEU (GALA)ANTENA 1611.5630.0001
9ICOMEDYANTENA15.511,2580.0001
10ACCES DIRECTANTENA 15.118.2537.0005
11LA MARUTAPRO TV4.615.7487.0005
12JUMATATEA MEA STIEKANAL D4.38,3451.0001
13TOTUL E PERMISANTENA 148.2422.0001
14PAPARAZZIKANAL D47.5420.0001
15SUPERBINGO METROPOLISANTENA 1410.5415.0001
16SCHIMB DE MAMEPRIMA TV3.96.7407.0001
17WOW BIZKANAL D3.510.7371.0004
18ROATA NOROCULUIKANAL D3.57366.0002
19O DATA-N VIATATVR 13.46.2320.0001
208 INTR-O BARCATVR23.04277.0001

*Numarul de difuzari pe saptamana. 

Rating (RTG%) reprezintă numărul mediu de telespectatori pe minut ai unei emisiuni (sau interval orar) difuzată de o staţie TV. Ratingul poate fi exprimat în cifre absolute (mii telespectatori) sau ca procent din targetul analizat. 

Cotă de piaţă (Market Share – SHR%) reprezintă raportul procentual dintre numărul mediu de telespectatori (RTG%) ai unei emisiuni (sau interval orar) de la o staţie TV şi numărul mediu de telespectatori de pe toate staţiile TV, calculat pentru acelaşi interval orar (sau emisiune).

Lasa un comentariu aici!

Written by

dorin.huntai@radardemedia.ro

Ma puteti contact pe e-mail.

No comments

Lasă un răspuns