Connect with us

TELEVIZIUNE

TOPUL AUDIENTELOR GENERALE – Pro TV lider pe luna decembrie 2013, atat la nivel national cat si urban, urmat de Others

Published

on

RADAR DE MEDIA va prezinta astazi TOPUL AUDIENTELOR GENERALE din luna decembrie 2013, calculate pe publicul national si urban.

Conform cifrelor furnizate de ARMA (Asociatia Romana de Masurare a Audientelor), lider in topul audientelor generale din luna decembrie 2013, a fost PRO TV, urmat de Others (posturile care nu sunt monitorizate de Kantar Media), Antena 1 si Kanal D.

  • Pro TV a fost urmarit de peste 808.000 de telespectatori pe minut la nivel national, iar la nivel urban a fost vizionat de peste 413.000 de telespectatori. La nivel national Pro TV a avut un rating de 4.25% si o cota de piata de 15.32%, iar la nivel urban ratingul a fost de 3.93%.
  • Locul 2 este ocupat de Others (posturile care nu sunt monitorizate de Kantar Media), acestea au fost urmarite de peste 761.000 de telespectatori pe minut la nivel national si a avut un rating de 4% si o cota de piata de 14.43%. La nivel urban aceste posturi au fost urmarite de 407.ooo de telespectatori pe minut, avand un rating de  3.88% si o cota de piata de 14.79%.
  • Antena 1 a ocupat locul 3 in TOPUL AUDIENTELOR GENERALE  din luna decembrie, peste 687.000 de telespectatori din mediul national urmarind postul. Ratingul la nivelul national a fost de 3.61%, iar cota de piata a fost de 13.03%. In ceea ce priveste mediul urban, Antena 1 a fost urmarit de peste 369.000 de telespectatori pe minut, avand un rating de 3.52% si o cota de piata de 13.4%.
  • Locul 4 a fost ocupat de postul generalist Kanal D, care la nivel national a fost urmarit de peste 340.000 de telespectatori pe minut, avand un rating de 1.79% si o cota de piata de 6.44%. La nivel urban Kanal D a fost vizionat de peste 168.000 de telespectatori pe minut si a avut un rating de 1.6%.

 

In TOPUL AUDIENTELOR GENERALE se mai afla: TVR 1, Acasa TV, Realitatea TV, Sport.ro, Pro Cinema, National Geographic, AXN. In topul audientelor generale, programele pentru copii precum Disney, Cartoon Network, Boomerang se afla inaintea unor posturi mult mai consacrate ca: Doolce Sport, Discovery, Gsp TV, Eurosport 2, Animal Planet.

In tabelul de mai jos sunt prezentate TOPUL AUDIENTELOR GENERALE, din luna decembrie 2013, calculate pe publicul national si urban.

Rtg(000) mii
telespectatori pe minut
Rtg(%)Share(%)
StatieNational +gUrban +gNational +gUrban +gNational +gUrban +g
1Pro TV8084134.253.9315.3214.98
2Others76140743.8814.4314.79
3Antena 16873693.613.5213.0313.4
4Kanal D3401681.791.66.446.11
5Antena 32621731.381.654.976.29
6Prima TV2281091.21.044.333.97
7TVR 1198791.040.753.752.86
8Romania TV178900.940.863.383.28
9National TV159810.840.773.022.95
10Acasa135730.710.72.572.66
11ETNO119360.630.342.261.29
12Disney110560.580.532.082.02
13B1TV109650.570.622.062.37
14Realitatea TV101500.530.481.911.83
15Disney Junior69440.360.421.321.59
16Antena Stars67400.350.381.281.46
17Cartoon Network65270.340.251.230.96
18Minimax/A+60160.310.161.130.6
19Favorit TV53160.280.161.010.6
20AXN51380.270.360.971.38
21Boomerang45240.240.230.860.88
22Pro Cinema43250.230.240.820.92
23Sport.ro42230.220.220.790.83
24Diva Universal32260.170.250.60.93
25Euforia29230.150.220.550.83
26Taraf TV29130.150.120.550.47
27Kiss TV27150.140.140.510.55
28Mynele TV2340.120.040.440.14
29Universal Channel22170.120.160.420.61
30National Geographic21150.110.140.40.53
31Dolce Sport2070.110.070.380.26
32TVR 294380.50.361.791.38
33Nickelodeon38210.20.20.730.77
34Discovery1980.10.080.350.31
35History Channel17140.090.130.320.51
36Film Cafe17110.090.110.320.4
37gspTV1790.090.080.310.31
38U TV17120.090.110.320.43
39Acasa Gold1370.070.060.240.24
40Eurosport14100.070.090.260.36
41Music Channel1260.070.060.240.22
42Look TV - 31.12.20131160.060.050.210.21
43TCM1170.060.070.220.25
44National Geographic Wild1060.050.060.190.23
45National 24 PLUS1060.050.060.20.22
46MTV Ro960.050.060.170.23
47EuroSport 21080.050.070.190.28
48TV Paprika970.050.070.180.26
49AXN White740.040.040.130.15
50Animal Planet940.040.040.160.15
51AXN Black530.030.030.10.11
52TV Neptun630.030.030.120.11
53TVH2O410.020.010.070.05
54TLC320.020.020.060.07
55PV TV520.020.020.090.07
56Hit Music430.020.030.070.11
57VH1220.010.020.040.07
58CBS Reality210.010.010.040.05
59Sport 1/Megamax320.010.020.050.08
60Comedy Central Extra100.0100.020.02

 

*Numar de difuzari pe sapatamana.

Rating (RTG%) reprezintă numărul mediu de telespectatori pe minut ai unei emisiuni (sau interval orar) difuzată de o staţie TV. Ratingul poate fi exprimat în cifre absolute (mii telespectatori) sau ca procent din targetul analizat.

Cotă de piaţă (Market Share – SHR%) reprezintă raportul procentual dintre numărul mediu de telespectatori (RTG%) ai unei emisiuni (sau interval orar) de la o staţie TV şi numărul mediu de telespectatori de pe toate staţiile TV, calculat pentru acelaşi interval orar (sau emisiune).

 

loading...

Lasa un comentariu aici!

Click to comment

Lasă un răspuns

Premieră TV

Serialul “Zei americani” (American Gods) începe astazi pe AXN de la 22:50

Published

on

Foto credit: Sony Pictures Television

Serialul „Zei americani” (American Gods), bazat pe bestseller-ul internațional tradus în peste 30 de limbi, scris de Neil Gaiman, și dublu nominalizat la premiile Emmy 2017, debutează în această seară, de la ora 22:50, pe AXN.

Producția „Zei americani”, în care realitatea se îmbină magistral cu fantezia, spune povestea unui  nou tip de război – cel între Vechii și Noii Zei. Zeii Vechi au fost aduși în Statele Unite ale Americii, așa cum le știm astăzi, de imigranți pe parcursul ultimilor 500 de ani.

Tradiționali, Zeii Vechi au rădăcini mitologice din diferite culturi ale lumii – Odin (mitologia nordică), Czernobog (cea slavică), Bilquis (personajul biblic Regina din Sheba și zeița iubirii), Anansi (folclorul african), Anubis (cultura egipteană) și Easter (păgân germanic). Cât se poate de reali, aceștia au luat formă umană și, timp de secole, au căutat adepți și venerație, reușind să supraviețuiască până când și-au făcut apariția Zeii Noi – precum Tehnologia sau Media.

Noul război care este pe cale să înceapă între Zeii Vechi și cei Noi este descris prin ochii lui Shadow Moon (Ricky Whittle). Cu câteva zile înainte să fie eliberat din închisoare, soția sa, Laura, moare într-un accident auto. În avionul care îl ducea la înmormântarea acesteia, Shadow îl întâlnește pe Mr. Wednesday (Ian McShane), un bătrân excentric și enigmatic care îl angajează ca bodyguard și partener de călătorie. Când Laura reapare, nici vie dar nici moartă, Shadow începe să realizeze că poveștile despre mituri, zei și magie pe care Mr. Wednesday le spune au un sâmbure de adevăr.

Cei doi pornesc într-o călătorie profundă, inițiatică, în inima Americii, spre o lume ascunsă, unde magia este reală, cu scopul de a îi convinge pe Zeii Vechi să se unească și să lupte împotriva Zeilor Noi. Pe măsură ce Shadow traversează țara, acompaniindu-l pe Mr. Wednesday, luptă din răsputeri să accepte noua realitate și mai ales rolul lui în ea, dar și să afle mai multe despre trecutul său misterios.

ZEII VECHI

Mr. Wednesday (Ian McShane) – liderul Zeilor Vechi și Zeul Războiului, este un escroc plin de șarm și îndemânare. Cu planuri mărețe, multă magie și înțelepciune, îl angajează pe Moon ca bodyguard în călătoria pe care o începe de-a lungul Americii, în încercarea de a atrage cât mai mulți din Zeii Vechi în bătălia finală împotriva Zeilor Noi. Speră că o coaliție a Vechilor Zei le va asigura existența în noua America și le va redobândi o parte din influența pe care au pierdut-o.

Mad Sweeney (Pablo Schreiber) – este un spiriduș aflat într-o criză existențială, căruia nu îi vine să creadă că și-a pierdut șarmul și chemarea. Mereu dispus să lupte, are tot sprijinul lui Mr. Wednesday.

Zorya Vecgernyaya (Cloris Leachman) – este cea mai mare dintre cele trei surori care păzesc constelațiile, protejând lumea de ororile uitate de omul modern. Odată obișnuite cu statutul regal, cele trei au trebuit să se adapteze și să supraviețuiască cu mult mai puțin într-o țară care nu își amintește de ele.

Czernobog (Peter Stormare) – zeitate slavică a întunericului și răului, are rețineri în a se alătura războiului iminent, punând la îndoială motivațiile lui Mr. Wednesday.

Bilquis (Yetide Badaki) – este zeitatea iubirii care tânjește după adulația pe care o trezea în supuși în epoci apuse și care încearcă să își găsească relevanța în lumea de azi.

ZEII NOI

Technical boy (Bruce Langley) –un zeu nou, furnizor al tuturor noutăților tehnologice. Disperat să demonstreze, avid după putere și respect, se străduiește să își țină în frâu impulsivitatea și iritabilitatea, ceea ce îl face impredictibil într-un mod periculos.

Mr. World (Crispin Glover) – este liderul omniscient al coaliției Noilor Zei, atacat mai des de proprii subordonați decât de dușmani. Urmărind constant activitatea Vechilor Zei, realizează că Mr. Wednesday reprezintă o amenințare reală.

Media (Gillian Anderson) – este reprezentanta Noilor Zei în ochii publicului. Figură publică și om de vânzări, ea ia forma unor celebrități recunoscute. Se hrănește din atenția și idolatrizarea pe care oamenii o au față de ecranul laptopului, televiziorului sau al telefonului mobil în timp ce se uită la TV. Întotdeauna are controlul asupra situației, întorcând orice poveste în direcția pe care și-o dorește.

De-a lungul seriei, își vor face apariția și alte zeități care aparent nu au nicio legătură cu noul război care este pe punctul să înceapă. Care este povestea lor, cum încearcă Zeii Vechi și Zeii Noi să-și păstreze, dar și să-și atragă noi adepți, dar și cum se va obișnui Moon cu noul său rol în lumea zeilor și ce decizie va lua acesta (dacă va duce lupta la căpăt alături de Mr. Wednesday sau dacă se va întoarce alături de soția sa), telespectatorii vor afla începând de astăzi, în fiecare vineri, de la ora 22.50, la AXN.

loading...

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading

Reality Show

Dupa duelul cu Grațiela, Majda Aboulumosha a părăsit Ferma Vedetelor

Published

on

Foto Credit: PRO TV

Ieri seară Ferma vedetelor a avut o serie de surprize pentru concurenți! Venirea lui Mihai Mărgineanu cu pizza și bere a creat niște amintiri de neuitat, iar Monica Bârlădeanu i-a provocat să găsească un talisman pentru imunitate. Dinu Maxer a fost lăsat de soția sa fermier și a ales să îi puna servitori pe Cosmin Natanticu și Majda Aboulumosha pentru a  răzbuna eliminarea soției sale din competiției.

Dinu a ales să o trimită la duel pe Majda. După multe lacrimi, ea a reușit să se adune și a ales să o ia la duel pe Grațiela, considerând-o o adversară de nivelul ei. A fost un duel distractiv pentru fete, pe care a reușit să îl câștige Grațiela Duban.

Sâmbăta aceasta, la 19:30, la PRO 2, Deea Maxer și Majda Aboulumosha vor veni în platoul emisiunii Ferma după perdea pentru a dezbate alături de Andreea Ibacka și Octavian Strunilă toate lucrurile nevăzute din Ferma vedetelor. Ele vor fi puse din nou fața în față pentru a lămuri toate problemele rămase nerezolvate din fermă. Astfel, telespectatorii vor vedea ce s-a întâmplat în culisele duelului dintre cele două și care au fost motivele Deei de a contesta rezultatul în favoarea Majdei.

 

Cele mai importante întrebări legate de parcursul lor în fermă, de relația cu ceilalți fermieri, deciziile pe care le-au luat în momente cheie își vor găsi răspunsul. Cele două invitate vor răspunde și la mesajele trimise de la telespectatori. Ce au de spus fostele concurente, ce au simțit, rămâne de văzut numai la PRO 2, sâmbătă de la 19:30.

START VOT PREMIILE RADAR DE MEDIA 2018 – Etapa preliminară

loading...

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading

Reality Show

Catalin Cazacu, „vulturul” de la Exatlon, de la copilul rebel la antreprenor de succes

Published

on

Foto Credit: KANAL D

Catalin Cazacu, celebrul „vultur” din Echipa Faimosilor de la „Exatlon”, unul dintre favoritii publicului Kanal D, are o poveste de viata care confirma ca si in afara micului ecran este un rebel. Adrenalina si sportul au fost constante in viata sa, de mic copil. Pana sa ajunga sa practice motociclism de performanta, timisoreanul Catalin Cazacu a incercat intai gazonul terenului de fotbal.

Mama sportivului isi aminteste cel mai bine inceputurile sportivului ale lui Catalin, in motociclism.

„Putina lume stie ca a inceput cu fotbalul, nu cu motociclismul. Am gasit o poza de-a lui de cand avea vreo sapte ani, cu echipa Poli Timisoara. A fost in Olanda, acolo a luat diploma pentru cel mai tanar concurent. Dupa aceea, a fost in Franta cu echipa de fotbal de juniori, a fost si in Germania. Dar nu s-a lipit de el fotbalul si a sarit pe motociclete„, povesteste mama lui Catalin Cazacu.

La fotbal, lui Catalin nu prea ii placea sa alerge, de aceea cerea sa fie pus in poarta, la aparare. Probabil ca si acesta a fost motivul pentru care s-a lasat de fotbal si s-a indreptat spre motociclete, fara sa banuiasca atunci ca, din aceasta pasiune, copilareasca, la inceput, va face mai tarziu un mod de trai si un stil de viata. Primii sapte ani, pana sa mearga la scoala, i-a petrecut la Brasov, la bunici, parintii sai avand joburi solicitante.

„Avea vreo 10 ani cand i s-a pus pata pe motociclete. Eu am fost cea care i-a cumparat prima motocicleta, contrar vointei tatalui lui„, povesteste amuzata, doamna Cazacu. „A gasit singur o motoreta de vanzare la un domn care cerea pe ea 700 de marci germane. Iar  taica-sau, care se pricepe, a zis: <Dom’le esti nebun, cum sa iti dau atatia bani pe ea?>, si l-a dat afara. Eu si Catalin am alergat dupa el. Si i-am spus <Dom’le hai inapoi la sotul meu. O lasi cu 300 cat a zis el, dar eu iti dau diferenta pana la 700, numai dai-o, ca, uite, plange copilul!>”

Acesta a fost inceputul unei mari pasiuni pentru Catalin. Chiar daca un rebel in relatia cu tatal sau, celebrul faimos de la Exatlon l-a admirat mereu si a urmat aceeasi profesie ca acesta, aceea de inginer mecanic.

„Catalin este cunoscator in ceea ce priveste masinile, motoarele, de aceea le si schimba destul de des„, precizeaza mama lui Catalin Cazacu.

 

Prima afacere detinuta de Catalin Cazacu, la varsta majoratului

 

Un nonconformit obisnuit sa fie independent si financiar, la 18 ani, Catalin Cazacu si-a deschis prima lui afacere. A avut un club, intr-un spatiu inchiriat, care a devenit foarte repede cel mai cunoscut si frecventat din Timisoara. Dupa ce concursurile de motociclism in afara tarii s-au inmultit, Catalin a trebuit sa isi sa vanda afacerea cu clubul.

Spiritul antreprenorial l-a urmarit insa toata viata si, in prezent, are o firma de paza, cu aproape 100 de angajati.

Mama lui Catalin Cazacu spune ca fiul sau are o calitate extraordinara inca de cand era copil: „Se imprieteneste foarte usor si este loial in prietenii. Catalin are prieteni in Bulgaria, Turcia, Dubai si in Statele Unite, unde a fost plecat anul trecut„, povesteste cu mandrie mama sa, care il urmareste cu emotii pe micul ecran. Dar, de cand Catalin s-a accidentat, cateva mici schimbari au avut in familia Cazacu.

„In ultimul timp, foarte mult mi-au crescut tensiunea si glicemia si nu ma mai lasa sotul sa ma uit in direct. Dar se uita el si imi spune <Hai linisteste-te, ca e bine!>, dar  mie tot mi-e teama. Vorba lui Catalin: <Parintii mei sunt mai in varsta>. Dar eu ii zic: <Mai, cand mai spui ca parintii tai sunt mai in varsta, sa spui ca sunt si cei mai activi, mai activi decat cei de 40 de ani>”, se amuza mama campionului.

START VOT PREMIILE RADAR DE MEDIA 2018 – Etapa preliminară

loading...

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Abonează-te la RADAR!

PREMIILE RADAR DE MEDIA

Advertisement

Trending