vineri, martie 29, 2024

PUBLICITATE@RADARDEMEDIA.RO

More
    AcasăTeleviziuneSportURIAS! Borussia Dortmund, 4-1 cu Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor

URIAS! Borussia Dortmund, 4-1 cu Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor

Echipa germană Borussia Dortmund a luat o opţiune importantă pentru finala Ligii Campionilor, graţie victoriei de senzaţie cu 4-1 reuşite, miercuri seara, pe teren propriu, cu Real Madrid, în prima manşă a semifinalelor competiţiei.

Atacantul polonez Robert Lewandowski a fost eroul gazdelor, marcând toate cele patru goluri (8, 50, 55, 66 – penalty), în timp ce pentru Real a înscris Cristiano Ronaldo (43).

Borussia a început în forţă partida de pe ”BVB Arena”, a ratat o bună ocazie de gol prin Reus (7), când portarul Diego Lopez a respins in extremis, după care a deschis scorul un minut mai târziu (8), prin polonezul Lewandowski, care a reluat la colţul scurt centrarea lui Mario Goetze.

Treptat, Real a echilibrat disputa şi prima ocazie de gol a formaţiei ”merengue” a fost semnată de vedeta Cristiano Ronaldo, din lovitură liberă (24), însă portarul Roman Weidenfeller a fost la post.

Deşi Borussia a fost ”vioara întâi”, madrilenii au reuşit egalarea chiar înainte de pauză: Hummels a greşit, Higuain a interceptat şi Cristiano Ronaldo a îndeplinit o simplă formalitate (43).

Echipa din Dortmund, susţinută de incredibilii săi suporteri, a preluat din nou conducerea după pauză, prin acelaşi Lewandowski (50), din pasa lui Reus.

Robert Lewandowski a realizat ”tripla” în min. 55, cu un şut din careu, după ce apărarea lui Real a bâlbâit mingea la centrarea lui Schmelzer. Borussia a mai avut o ocazie mare, însă Lopez a respins şutul periculos al lui Gundogan (62).

Seara de senzaţie a vârfului polonez Lewandowski a fost completată în min. 66, când acesta a transformat impecabil un penalty după un fault comis de Xavi Alonso asupra lui Reus. Lewandowski a fost aproape de gol şi în min. 78, dar portarul Diego Lopez a avut o intervenţie remarcabilă la un şut de la distanţă.

Real Madrid a avut o şansă importantă de a marca al doilea gol, dar Ronaldo a fost blocat excelent de portarul Weidenfeller (88), la marginea careului de 6 metri. Varane a fost şi el aproape de gol în prelungiri (90+4), dar a trimis peste poartă din careu. Un gol ar fi crescut considerabil şansele echipei antrenate de Jose Mourinho de a întoarce rezultatul în manşa a doua, care va avea loc pe 30 aprilie, pe stadionul ”Santiago Benabeu”.

Borussia a completat succesul celeilalte formaţii germane, Bayern Munchen, care a surclasat marţi seara pe FC Barcelona cu 4-0, în prima semifinală. După prima manşă a acestei faze, Germania are un neverosimil 8-1 în faţa Spaniei.