Connect with us

AUDIENȚE TV

Weekend de top pentru KANAL D. Statia a fost lider de audienta, sambata si duminica!

Published

on

Foto Credit: KANAL D

Kanal D a incheiat weekend-ul trecut, pe podiumul audientelor din Romania, cu cel mai iubit reality din tara, “Exatlon”. Sambata si duminica, Kanal D a fost lider incontestabil de audienta, statia clasandu-se in Prime time, in ambele zile, pe primul loc in topul televiziunilor, pe toate categoriile de public.

Conform datelor furnizate de Kantar Media, weekendul care tocmai s-a incheiat, a fost al Kanal D, milioane de romani au urmarit cu sufletul la gura duelurile si probele la care au fost supuse cele doua echipe de la “Exatlon”.

Editia de sambata a reality-ului “Exatlon”, 17 martie, a adunat in fata micilor ecrane peste doua milioane (2.232.000) de fani, pe parcursul celor aproape trei ore de difuzare, in fiecare minut de emisie. In minutul de maxima audienta, atins la 21:23, peste doua milioane si jumatate (2.682.000) de romani urmareau duelul intre Diana Belbita, de la Faimosi, si Roxana, de la Razboinici.

In intervalul difuzarii, 20:32 – 23:17, Kanal D a acaparat mai mult de un sfert de piata, atat la nivelul intregii tari, cat si la nivel Comercial.

Sambata, 17 martie, in intervalul orar mentionat anterior, Kanal D a inregistrat 10,4% rating si 26,1% cota de piata, pe targetul Comercial, 12,5% rating si 26,6% cota de piata, pe targetul National, si 10,3% rating si 22,5% cota de piata, pe targetul All Urban.

 

Kanal D a incheiat pe primul loc seara ultimei zi a saptamanii

Si aseara, in Prime Time, cu “Exatlon” Kanal D a fost lider detasat de audienta, pe toate segmentele de public monitorizate. Milioane de romani au luat parte la spectacolul total oferit de concurentii celor doua echipe, Faimosii si Razboinicii, astfel ca in minutul de maxima audienta, atins la 21:43, in momentul in care echipele si-au facut strategiile pentru proba de stafeta, peste doua milioane si jumatate (2.719.000) de fani asteptau cu interes deciziile Faimosilor si ale Razboinicilor.

Duminica, in intervalul 20:12 – 23:12, Kanal D a fost pe primul loc, show-ul “Exatlon” fiind urmarit in fiecare minut al difuzarii pe parcursul celor trei ore de difuzare, de peste doua milioane de fani. Cu 12,2% rating si 22,2% cota de piata, pe targetul National, 10,2% rating si 21,0% cota de piata, pe targetul Comercial , si 9,9% rating si 18,4% cota de piata, pe targetul All Urban, Kanal D a fost lider de piata.

 

Audiente sambata, 17 martie

18-49 UrbanChannelsRtg%Shr%Rtg(000)
 Kanal D10,426,1462
 Pro TV7,318,3323
 Antena 15,313,3235
EXATLONNational TV1,23,154
20:32-23:17TVR 21,02,544
 Prima TV0,71,832
 DigiSport 10,71,731
 Romania TV0,61,628
 Antena 30,61,628
 Comedy Central0,61,425
Source: Kantar Media Romania
Date: 17.03.2018

 

NationalChannelsRtg%Shr%Rtg(000)
 Kanal D12,526,62232
 Pro TV6,914,61226
 Romania TV3,16,6558
EXATLONAntena 12,75,7481
20:32-23:17Antena 32,34,9413
National TV2,24,8401
TVR 21,63,4286
TVR 11,22,5211
Prima TV1,02,2183
Antena Stars0,81,8151
Source: Kantar Media Romania
Date: 17.03.2018

 

All UrbanChannelsRtg%Shr%Rtg(000)
 Kanal D10,322,5998
 Pro TV6,413,8614
 Romania TV3,27,0312
EXATLONAntena 13,16,7299
20:32-23:17Antena 32,75,9260
 TVR 21,94,2184
 National TV1,43,0133
 TVR 11,02,192
 Realitatea TV0,92,087
 Disney0,91,882
Source: Kantar Media Romania
Date: 17.03.2018

 

Audiente duminica, 18 martie

NationalChannelsRtg%Shr%Rtg(000)
 Kanal D12,222,22173
 Antena 16,912,51227
 Pro TV5,510,1986
EXATLONRomania TV3,36,1594
20:12-23:12DigiSport 13,15,6553
Prima TV2,85,2508
Antena 32,74,9479
National TV1,73,2310
Telekom Sport1,42,5248
TVR 21,12,0192
Source: Kantar Media Romania
Date: 18.03.2018

 

18-49 UrbanChannelsRtg%Shr%Rtg(000)
 Kanal D10,221,0450
 Antena 19,419,5417
 Pro TV7,315,2326
EXATLONDigiSport 13,98,2175
20:12-23:12Telekom Sport1,53,167
 Prima TV1,53,165
 Romania TV1,02,044
 Antena 30,91,941
 National TV0,81,736
 Realitatea TV0,71,431
Source: Kantar Media Romania
Date: 18.03.2018

 

All UrbanChannelsRtg%Shr%Rtg(000)
 Kanal D9,918,4954
 Antena 17,413,8716
 Pro TV5,29,7501
EXATLONDigiSport 14,27,8407
20:12-23:12Romania TV3,56,5336
 Antena 33,05,6293
 Prima TV2,03,8195
 National TV1,52,8144
 Telekom Sport1,52,7140
 Realitatea TV0,91,789
Source: Kantar Media Romania
Date: 18.03.2018

 

Rating (RTG%) reprezintă numărul mediu de telespectatori pe minut ai unei emisiuni (sau interval orar) difuzată de o stație TV. Ratingul poate fi exprimat în cifre absolute (mii telespectatori) sau ca procent din targetul analizat.

Cotă de piaţă (Market Share – SHR%) reprezintă raportul procentual dintre numărul mediu de telespectatori (RTG%) ai unei emisiuni (sau interval orar) de la o staţie TV şi numărul mediu de telespectatori de pe toate staţiile TV, calculat pentru acelaşi interval orar (sau emisiune).

 

Sursa cifre: Kantar Media

Copyright: ARMADATA SRL

Lasa un comentariu aici!

Click to comment

Lasă un răspuns

Analize

”Nunta Regală” a monopolizat și audiența din România! Vezi aici cum s-au împărțit telespectatorii pe durata transmisiei live.

Published

on

Foto: hepta.ro

Sâmbătă, 19 mai, peste două miliarde de telespectatori din întreaga lume au urmărit în direct ceremonia religioasă de nuntă dintre Prinţul Harry al Marii Britanii, nepotul reginei Elisabeta a II-a, şi logodnica sa, Meghan Markle. 

Evenimentul a fost amplu acoperit și de televizunile din România, audiențele demonstrând interesul uriaș de care s-a bucurat acest eveniment regal și în țara noastră.

Pro TV s-a clasat pe primul loc în toate targeturile de referință pe durata ceremoniei, în timp ce toate celelate televizuni care au acoperit evenimentul au înregistrat creșteri considerabile de audiență  în raport cu mediile obișnuite.

Topul audiențelor posturilor TV în intervalul 13:00-15:00 pe durata programelor speciale prilejuite de transmisia live a „Nunții regale”, sâmbătă 19 mai.

PUBLICUL NAȚIONAL

Target>>National All
Interval>>13:00-15:00
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV12.82.9514.1
Antena 111.72.6466.6
Kanal D6.91.5276.8
Antena 36.61.5262.9
TVR 16.11.4242.5
Romania TV5.51.2218.8
Digi 242.80.6113.6
Disney Junior2.60.6103.6
Disney2.60.6103.0
Cartoon Network2.40.597.3


PUBLICUL URBAN

Target>>Urban All
Interval>>13:00-15:00
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV15.83.6347.4
Antena 111.62.7255.9
Antena 39.52.2208.4
TVR 16.61.5145.4
Romania TV5.31.2116.8
Kanal D4.31.094.1
Digi 244.10.989.5
DigiSport 23.30.872.6
Disney Junior3.00.765.7
Antena Stars2.00.442.9

PUBLICUL COMERCIAL

Target>>18-49 Urban
Interval>>13:00-15:00
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV24.13.7165.2
Antena 111.31.777.3
Disney Junior5.50.837.5
Antena 35.20.835.5
DigiSport 24.50.730.9
Kanal D3.70.625.2
Antena Stars3.40.523.6
Digi 243.20.522.2
TVR 13.00.520.3
AXN2.20.315.0

Sursa datelor: Kantar Media Copyright: ARMA

Cotă de piaţă (Market Share) reprezintă raportul procentual dintre numărul mediu de telespectatori (Rtg%) ai unei emisiuni (sau interval orar) de la o staţie TV şi numărul mediu de telespectatori de pe toate staţiile TV, calculat pentru acelaşi interval orar (sau emisiune).

Rating (Rtg%) reprezintă numărul mediu de telespectatori pe minut ai unei emisiuni (sau interval orar) difuzată de o stație TV. Ratingul poate fi exprimat în cifre absolute (mii telespectatori) sau ca procent din targetul analizat.

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading

AUDIENȚE TV

Penultima semifinală „Românii au talent” a fermecat telespectatorii! Vezi aici topul televiziunilor vineri seară.

Published

on

Foto Credit: PRO TV

Magia talentului autentic a intrat vineri în casele telespectatorilor care au fost alături de cei 10 semifinaliști din cea de-a patra gală live Românii au talent! A fost un spectacol vibrant, în care concurenții au dat totul pentru a impresiona și pentru a ajunge la sufletele românilor, iar bucuria și emoțiile acestora s-au simțit în întreaga sală prin fiecare număr prezentat pe scenă. Tot aseară, Alex Magala, omul care a uimit o lume întreagă cu talentul său unic și periculos, a adus la Românii au talent un moment extrem de riscant, plin de suspans, care le-a tăiat tuturor răsuflarea, iar trupa VUNK a interpretat, susținută de orchestră, piesa Pleacă într-o variantă simfonică. La finalul unei seri senzaționale, publicul și jurații au ales încă doi finaliști, Bianca Badea și Duo Romance, iar juriul a nominalizat și cel de-al patrulea candidat la premiul de originalitate, Natalia Duminică.

Cea de-a patra gală live a sezonului 8 Românii au talent a fost lider de audiență pe toate segmentele de public! Pe segmentul publicului comercial, cu vârste cuprinse între 18 și 49 de ani, show-ul a înregistrat 10.2 puncte de rating și 34.4% share, față de Kanal D, care a obţinut 4.3 puncte de rating și 14.4% share.

Pe întreaga durată de difuzare, la nivel național, peste 1.8 milioane de telespectatori au urmărit spectacolul Românii au talent, iar în minutul de maximă audiență de la 22:49, peste 2.6 milioane de români au fost cu ochii pe cel mai iubit show de divertisment.

10 semifinaliști și un show electrizant

Concurenții au urcat aseară pe scenă încrezători în talentul lor și în capacitatea de a face spectacol și de a surprinde publicul cu reprezentații complexe. Cei 10 semifinaliști s-au transpus în momentele pe care le-au pregătit pentru această etapă a competiției și au reușit să-și transmită perfect mesajele cu ajutorul aptitudinilor lor incredibile. Pavel Sfera, Corul de copii Unison, Bianca Ceaușescu, Ștefan Glăvănescu, Natalia Duminică, 7 Klase, ADNEU, Rareș Florescu, Duo Romance și Bianca Badea au adus o explozie de bucurie și energie prin numerele de canto, dans flamenco, musical, bellydance, rock experimental moldovenesc, rap, vioară, acrobație cu chingi și balet neo-clasic, pe care le-au prezentat plini de entuziasm.

După o seară incendiară și un show cu trăiri intense, au fost aleși încă doi finaliști. Telespectatorii și-au susținut preferații și au trimis cele mai multe voturi pentru micuța balerină Bianca Badea, iar Andi, Mihaela, Andra și Florin au fost nevoiți să aleagă între reprezentația uluitoare de acrobație, prezentată de Duo Romance, și momentul muzical inedit adus pe scenă de Corul de copii Unison. Juriul s-a gândit foarte bine și a decis să trimită în marea finală grupul Duo Romance.

Jurații au ales aseară și cel de-al patrulea candidat la câștigarea premiului de originalitate în valoare de 10.000 de euro. Aceștia au fost cuceriți iremediabil de talentul Nataliei Duminică și de expresivitatea cu care l-a pus în scenă.

Marile gale live Românii au talent continuă vinerea viitoare, de la 20:30, cu ultimii 10 semifinaliști din acest sezon și cu un show senzațional.

 

Topul audiențelor posturilor TV în intervalul talent show-ului „Românii au talent”, vineri 18 mai.

PUBLICUL NAȚIONAL

Target>>National All
Interval>>20:30-24:06
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV27.810.51880.2
Kanal D14.95.61007.3
Antena 16.72.5454.2
Romania TV5.52.1370.3
Antena 34.71.8320.5


PUBLICUL URBAN

Target>>Urban All
Interval>>20:30-24:06
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV27.410.3995.7
Kanal D14.55.5527.6
Antena 15.52.1199.0
Antena 35.01.9180.6
DigiSport 14.61.7167.8

PUBLICUL COMERCIAL

Target>>18-49 Urban
Interval>>20:30-24:06
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Pro TV34.410.3458.5
Kanal D14.54.3193.1
Antena 17.62.3101.4
DigiSport 13.91.252.5
Prima TV2.50.834.0

Sursa datelor: Kantar Media Copyright: ARMA

Cotă de piaţă (Market Share) reprezintă raportul procentual dintre numărul mediu de telespectatori (Rtg%) ai unei emisiuni (sau interval orar) de la o staţie TV şi numărul mediu de telespectatori de pe toate staţiile TV, calculat pentru acelaşi interval orar (sau emisiune).

Rating (Rtg%) reprezintă numărul mediu de telespectatori pe minut ai unei emisiuni (sau interval orar) difuzată de o stație TV. Ratingul poate fi exprimat în cifre absolute (mii telespectatori) sau ca procent din targetul analizat.

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading

Analize

ANALIZĂ AUDIENȚE TV. Eliminarea lui Bruce din „Exatlon Romania” aduce prima poziție in audiențe pentru Kanal D! Vezi aici ce televiziuni au intrat ieri seară în topurile de audiență!

Published

on

Credit foto: KANAL D

Miercuri, 16 mai, Kanal D domină concurența în toate targeturile de referință cu  ultimele înfruntari ale reality show-ului „Exatlon Romania”. Ediţia de aseară care a adus eliminarea lui Valentin ”Bruce” Chiş, a plasat stația pe primul loc, conform datelor furnizate de Kantar Media.

Total>>Total
Unit>>Rtg(000)
TotalTitleChannelStart timeEnd TimeNationalUrban18-49 Urban
EXATLON ROMANIAKanal D19:5223:041400738316
FRUCTUL OPRITAntena 119:5922:571085578297
FOTBAL – EUROPA LEAGUEPro TV21:4823:361048615348
FERMA VEDETELORPro TV19:5621:26915584290

Antena 1 s-a clasat pe locul secund în target national în intervalul 19:52-23:04 cu serialul românesc „Fructul Oprit”. Pro TV nu reușește să menţină interesul audienţei cu „Ferma vedetelor” însă obţine cifre foarte bune cu finala Europa League „ Olympique Marseille – Atletico Madrid , clasându-se pe locul doi în target urban si comercial.

Topul posturilor TV în funcţie de audienţă în intervalul emisiunii „Exatlon România”, ieri 16 mai:

PUBLICUL NAȚIONAL

Target>>National All
Interval>>19:52-23:04
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Kanal D18.67.81398.4
Antena 114.15.91060.5
Pro TV12.55.3942.2
Romania TV6.72.8501.3
Antena 34.92.1368.2

PUBLICUL URBAN

Target>>Urban All
Interval>>19:52-23:04
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Kanal D17.87.6738.1
Pro TV14.06.0580.1
Antena 113.75.9567.9
Romania TV6.12.6253.3
Antena 35.42.3225.6

PUBLICUL COMERCIAL

Target>>18-49 Urban
Interval>>19:52-23:04
ChannelsShareRtg%Rtg(000)
Kanal D20.37.1315.8
Pro TV19.76.9307.3
Antena 118.76.5291.0
National TV4.31.567.6
Prima TV2.20.834.4

Sursa datelor: Kantar Media Copyright: ARMA

 

Cotă de piaţă (Market Share) reprezintă raportul procentual dintre numărul mediu de telespectatori (Rtg%) ai unei emisiuni (sau interval orar) de la o staţie TV şi numărul mediu de telespectatori de pe toate staţiile TV, calculat pentru acelaşi interval orar (sau emisiune).

Rating (Rtg%) reprezintă numărul mediu de telespectatori pe minut ai unei emisiuni (sau interval orar) difuzată de o stație TV. Ratingul poate fi exprimat în cifre absolute (mii telespectatori) sau ca procent din targetul analizat.

Lasa un comentariu aici!

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Abonează-te la RADAR!

PREMIILE RADAR DE MEDIA

Advertisement

Trending