HomeTELEVIZIUNESportWTA Bogota | Cadantu, la primul sfert de finala din acest an

WTA Bogota | Cadantu, la primul sfert de finala din acest an

Alexandra Cadantu s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Bogota, Columbia, dotat cu premii totale in valoare de 220.000 de dolari.

Alexandra Cadantu, a 96-a in ierarhia mondiala, a intors scorul la seturi si a invins-o, cu 4-6^6-3^6-4, pe croata Tereza Mrdeza, numarul 189 WTA. Romanca a revenit in decisiv dupa ce a fost condusa cu 2-0 si a inchis partida, care a durat trei ore, fructificand a patra minge de meci. Ambele jucatoare au avut cate 16 mingi de break, bucuresteanca valorificand sapte, cu una in plus fata de adversara sa.

Alexandra, ajunsa pentru prima data in acest an in sferturile de finala, se va duela pentru un loc in semifinale cu sarboaica Jelena Jankovic, a fosta lidera mondiala, aflata acum pe locul 24. Va fi prima confruntare dintre cele doua.

In concursul de dublu, Cadantu si Elena Bogdan au ratat accederea in finala, dupa ce au fost invinse, cu 2-6^1-6, de cehoaica Eva Birnerova si rusoaica Alexandra Panova, principalele favorite.