AUDIENȚE TV Meciul West Ham – FCSB, lider de piață

Published

on

Foto Credit: PRO TV
Reclame

Toamna acestui an a marcat o revenire atât de așteptată pentru toți suporterii vicecampioanei României, FCSB: calificarea în grupele unei competiții europene. După o pauză de cinci ani, echipa antrenată de Nicolae Dică a reușit în extremis să se califice în ”toamna europeană” în Conference League. Din păcate, norocul nu a fost de partea echipei la tragerea la sorți, aceștia întâlnind West Ham, Anderlecht și Silkeborg.

Aseară, în deplasare, a început aventura europeană pentru FCSB cu un meci pe terenul celor de la West Ham. Umbrită de evenimentele nefericite din Marea Britanie, partida a început cu un moment de reculegere, iar jucătorii au intrat pe teren cu banderole negre pe braț.

Prima parte a meciului i-a aparținut în totalitate echipei lui Dică care a reușit să și deschidă scorul. Din păcate, ceea ce a urmat după o pauză a fost un coșmar: trei goluri pentru West Ham, ceea ce a dus scorul la un neverosimil 3-1 pentru englezi, care devin și liderii grupei B.

Primul meci FCSB în grupele Conference League a fost lider absolut de audiență în intervalul 22:02 – 23:55. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 10.6 puncte de rating și 36.3% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 4.2 puncte de audiență și 14.3% share. De-a lungul difuzării, peste 1.7 milioane de români au trăit emoția meciului, iar în minutul de aur, la ora 22:15, peste 2 milioane de telespectatori erau în fața televizoarelor.

Săptămâna viitoare, pe teren propriu, vicecampioana va întâlni echipa Anderlecht în cel de-al doilea meci din grupa. Belgienii au reușit, aseară, o victorie cu 1-0 în fața celor de la Silkeborg.

Nu ratați cele mai tari meciuri de fotbal din Conference League pe PRO TV, PRO ARENA și VOYO!