Connect with us
Redactia Radar de Media

Published

on

Borussia Dortmund este prima finalistă din acest sezon de UEFA Champions League, după ce a eliminat Real Madrid cu scorul general de 4-3.

În tur nemţii s-au impus categoric, scor 4-1, însă a pierdut meciul retur cu 2-0 şi au tremurat serios pe final pentru calificare. Cele 4 reuşite ale lui Lewandowski puteau fi în inutile, mai ales după începutul furtunos al madrilenilor din această seară. Ronaldo, Ozil şi Higuian au ratat 3 ocazii imense, momente după care Dortmund a reuşit să reechilibreze partida.

Pînă la finalul primei reprize madrilenii nu au mai avut mari ocazii la poarta lui Weidenfeller. În cea de doua repriză nemţii au fost cei care au controlat partida, însă Real Madrid a reuşit deschiderea scorului prin Benzema în minutul 83.

În minutul 88 Ramos a înscris şi el cu un şut sub bară şi nemţii erau în corzi. Dortmund a reuşit să reziste asediului de pe finalul partidei şi s-a calificat în finală, unde aşteaptă cîştigătoarea “dublei” dintre Barcelona şi Bayern Munchen.

Echipele de start:

Real Madrid: D. Lopez – Essien, Varane, Ramos, Coentrao – Essien, Xabi Alonso – Di Maria, Ozil, Ronaldo – Higuain.

Rezerve: Casillas, Pepe, Albiol, Khedira, Kaka, Benzema, Morata.

Dortmund: Weidenfeller – Piszczek, Subotici, Hummels, Schmelzer – Gundogan, Bender – Blaszczykowski – Gotze, Reus – Lewandowski.

Rezerve: Langerak, Santana, Kehl, Leitner, Şahin, Grosskreutz, Schieber.