ALL MEDIA

Cupa Mondiala la super G, adjudecata de Lindsey Vonn din SUA

Published

on

Sportiva americana Lindsey Vonn a castigat Cupa Mondiala la super-G pentru al patrulea an consecutiv, dupa cursa de la Schladming.

Prima pozitie in cursa de joi a fost ocupata de germanca Viktoria Rebensburg, aflata la prima sa victorie la super-G.

Vonn s-a clasat doar pe locul sase la Schladming, dupa ce a gresit la un moment dat traiectoria si a fost nevoita sa se incetineasca brusc pentru a nu rata o poarta.

Lindsey Vonn era la finalul cursei putin dezamagita ca inca nu a depasit cifra record de 2000 de puncte realizata de austriacul Hermann Maier in anul 2000. Sportiva americanca are, dupa 38 de curse din 40, 1948 de puncte in clasamentul general, fiind urmata de Tina Maze (Slovenia, 1382 puncte) si de Maria Hofl-Riesch (Germania, 1195 puncte), informeaza Mediafax.

Lindsey Vonn a obtinut al patrulea sau glob de cristal in aceasta iarna, dupa cele la general, la coborare si la supercombinata.