Connect with us
Avatar

Published

on

Etapa cu numarul 21 programeaza primul derby bucurestean, Rapidul primind vizita cainilor rosii. Ambele echipe au strans 33 de puncte pana in acest moment si au inceput neconvingator in 2011. Dinamo a strans 4 puncte dupa 2 meciuri impotriva unor echipe clasate in subsolul clasamentului, iar Rapid vine dupa o infrangere pe terenul liderului, Otelul Galati.

Ambele formatii au nevoie disperata de cele 3 puncte pentru a ramane, macar teoretic, in lupta pentru titlu. Disputele intre cele doua formatii au avut mai mereu parte in ultimii ani de un spectacol total, meciurile fiind intotdeauna tensionate, cu goluri multe si rasturnari de situatie. In editia de campionat 2008-2009 ani scorul a fost alb la pauza, la reluare, Dinamo a marcat prima, dar Rapidul a reusit sa intoarca rezultatul si sa invinga cu 2-1.

Anul trecut in Giulesti, Dinamo a avut 2-0 dupa doar 25 de minute, Rapidul egaland pana la finalul primei reprize. In tur, Giulestenii au avut 2-0 la pauza in Groapa, s-au relaxat, iar Dinamo a revenit in doar 30 de minute si a invins cu 3-2.  Asadar, feroviarii au o revansa de luat in fata propriilor suporteri. Rapidul nu are nicio infrangere acasa, doar 3 echipe reusind sa plece din Giulesti neinfrante, Otelul Galati, Steaua si Pandurii Tg. Jiu. Meciul este de pronostic 1 sau 2, egalul fiind un rezultat care nu avantajeaza pe nimeni. Echipele aflate pe primele 3 locuri in campionat deja au luat o distanta considerabila, formatiile bucurestene ramanand din nou in urma. Castigatoarea acestei partide va putea continua sa spere ca prin jocul rezultatelor sa revina in lupta pentru primul loc.

La nivelul bancilor tehnice, Ioan Andone revine pe Giulesti, de data aceasta ca adversar. In ultima partida dintre cele doua echipe disputata pe stadionul “Valentin Stanescu”, “Falcosul” ocupa functia de principal la Rapid. Marius Sumudica, principalul giulestenilor, este la doar al 4 lea derby din cariera. Pana acum el inregistreaza un bilant negativ, un egal, 0-0 cu Steaua si doua infrangeri, 3-2 cu Dinamo si 0-1 cu Steaua in Cupa Romaniei.

Preturile biletelor: 15 lei – peluza a II-a, 20 de lei – tribuna a II-a, 30 de lei – tribuna I (sectorul I), 80 de lei – tribuna 0, 150 de lei – tribuna oficiala. Fanilor dinamovisti le-au fost alocate 406 bilete in sectorul B al tribunei I.

Celelalte formatii clasate pe primele locuri ale clasamentului au meciuri dificile. Otelul, Vasluiul si Steaua se deplaseaza la Tg. Mures, Brasov respectiv Buzau – pe terenul Victoriei Branesti. Timisorenii primesc vizita Craiovei, Universitatea parand intr-o degringolada continua. Alb-violetii par favorizati de aceasta etapa, fiind si singura echipa care joaca acasa, in afara Rapidului. Otelul nu va avea o misiune facila la Tg. Mures, iar presiunea va continua sa creasca pe umerii moldovenilor odata cu trecerea etapelor. Vasluiul merge excelent pana acum, dar meciul de la Brasov se anunta dificil dupa ce brasovenii au reusit sa o ingenuncheze pe Steaua. Victoria Branesti a inceput destul de bine, iar pentru noul antrenor al Stelei, Sorin Cartu, revenirea pe banca nu se anunta usoara. Cu MM Stoica si Gigi Becali nu poti lucra usor, mai ales intr-o situatie de criza, criza care se poate adanci in Ghencea daca Steaua nu se intoarce cu 3 puncte din aceasta deplasare. Speranta patronului de a ajunge pe locul 1 pana de Paste pare doar o gluma proasta si destul de timpurie avand in vedere ca 1 aprilie este abia luna viitoare.