Connect with us

UTILE

Fabrica Alufix din Brasov, preluata de compania ucraineana Biosphere Corporation

Published

on

  • Unul dintre cei mai mari producatori si distribuitori de bunuri de uz casnic, igiena si produse de uz profesional pentru segmentul away-from-homedin Europa de Est si Asia Centrala, Biosphere, anunta achizitia fabricii Alufix, printr-o investitie majora pe piata din Romania.
  • Biosphere isi consolideaza pozitia pe piata globala, extinzandu-si productia in Romania. Compania este infiintata in anul 1997, iar produsele acesteia sunt astazi vandute in peste 20 de tari din intreaga lume.
  • In procesul de achizitie, demarat in vara anului trecut si finalizat recent, Biosphere a fost asistata de casa de avocatura ONV LAW, specializata in tranzactii M&A.
  • Investitiile cu capital strain in Romania isi continua parcursul ascendent, pentru al doilea an consecutiv. Doar la nivelul lunii februarie a.c., tara noastra a atras investitii totale in capitalul social al companiilor in valoare de 103 mil. EUR*, potrivit datelor ONRC analizate de specialistii ONV LAW.

Bucuresti, 10 mai 2023 – Biosphere, unul dintre cei mai mari producatori si distribuitori de bunuri de uz casnic, igiena si produse de uz profesional pentru segmentul away-from-home din Europa de Est si Asia Centrala, anunta achizitia fabricii Alufix, printr-o investitie majora pe piata din Romania.

Alufix, detinuta de un holding austriac, este o companie de productie renumita la nivel international, care opereaza in Romania din anul 2003. Aceasta este specializata in productia de folii de aluminiu, hartie de copt, pungi si alte produse de bucatarie si catering, cu sediul in Fagaras, judetul Brasov.

Prin aceasta achizitie, Biosphere isi consolideaza pozitia pe piata globala, extinzandu-si productia in Romania. Compania este infiintata in anul 1997, iar produsele acesteia sunt vandute azi in peste 20 de tari din intreaga lume, marcile “FrekenBok” si “Smile” fiind lideri ai segmentelor lor.

In procesul de achizitie, inceput in vara anului trecut si finalizat recent, Biosphere a fost asistata legal de avocatii ONV LAW, specializati in tranzactii M&A.

“Echipa noastra a coordonat tranzactia internationala, care s-a incheiat cu succes si care a avut ca obiect achizitia intregii afaceri. Am efectuat raportul de due diligence, am intocmit documentele tranzactiei, am participat la negocieri si am coordonat activitatea juridica a celorlalte case de avocatura care au oferit suport in jurisdictiile tuturor filialelor achizitionate. Aceasta este o investitie importanta pe piata de M&A din Romania, care devine treptat un hub regional important in Europa de Est”, declara Mihai Voicu, partener ONV LAW.

Investitiile cu capital strain in Romania isi continua parcursul ascendent, pentru al doilea an la rand. Doar in luna februarie, tara noastra a atras investitii totale in capital social in valoare de 103 mil. EUR*, potrivit datelor Oficiului National al Registrul Comertului analizate de Casa de Avocatura ONV LAW.

ONV LAW este una dintre cele mai dinamice companii independente de pe piata locala. Fondata in anul 2000, aceasta asigura Presedintia pentru Europa a retelei juridice globale Legal Netlink Alliance (LNA), ce reuneste 95 de societati independente si peste 1.500 de avocati din toata lumea. De asemenea, casa de avocatura este membra a retelei juridice globale Interlaw, ce reuneste peste 8.000 de avocati din peste 150 de orase din lume. ONV LAW acorda consultanta juridica clientilor privati si

institutionali in domenii precum achizitii publice si concesiuni, market entry, dreptul aviatiei si infrastructura aeroportuara, dreptul societar, dreptul muncii, dreptul concurentei, dreptul mediului, precum si dreptul digital.

*Oficiul National al Registrului Comertului

Facebook Comments Box
Advertisement
Click to comment

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Rochii




MOTOR CAUTARE GOOGLE

ADVERTORIALE


www.creditrapid.ro

SEO

pentru sufletul tau

Advertisement
Analize Audiente TV2 zile ago

Vocea României lider absolut de audiență! Ediția de aseară a fost urmărită de peste 1.2 milioane de telespectatori

Reality Show2 zile ago

Sâmbăta aceasta PRIMA TV te prinde în Cursa iubirii. Un reality show despre puterea relației în care se vor vedea toate fațetele iubirii!

Emisiuni2 zile ago

Când debutează noul sezon „Drag de România mea!” la TVR2 ?

Reality Show3 zile ago

America Express – Drumul Soarelui revine la Antena 1 cu o premieră maraton de 5 zile

Vedete3 zile ago

Denise Rifai este însărcinată cu primul copil la 38 de ani? Vedeta Kanal D a vrut să se știe de la ea. Cine este iubitul ei

ȘTIAI CĂ...?3 zile ago

10 lucruri care te pot face fericit și împlinit

TV Divertisment Show4 zile ago

Cătălina Grama, dezvăluiri despre Paul Ipate, astăzi la Săriți de pe fix!: ”La două dimineața, iese cu cuțitele să vâneze hoții imaginari!”

AUDIENȚE TV4 zile ago

Scandal între soțiile lui Brânzoi și Firicel: „Ne-ați chemat aici ca să ne dăm seama că suntem mai săraci ca voi!” – Las Fierbinți, lider absolut de audiență!

Reality Show4 zile ago

Lovitură pentru echipa Soarelui Răsare, aseară, la Chefi la cuţite: Chef Bontea a pierdut încă un concurent. Show-ul culinar, lider detaşat de audienţă

Horoscop4 zile ago

Horoscopul zilei de joi, 28 septembrie 2023. Planeta Jupiter intră în casa Săgetatorului

Emisiuni4 zile ago

Helmut Duckadam, legenda vie a sportului rege, duminica aceasta la “40 de întrebări cu Denise Rifai”

Facebook

Advertisement

IN Trending