ALL MEDIA

Fotbal: Atletico Madrid a câştigat Supercupa Europei, după 4-1 cu Chelsea

Published

on

Echipa spaniolă Atletico Madrid a cucerit Supercupa Europei la fotbal, vineri seara, după ce a învins pe Chelsea Londra cu scorul de 4-1 (3-0), vineri seara, pe stadionul ”Louis II” din Monaco.

Ibericii s-au impus prin golurile marcate de columbianul Radamel Falcao (6, 19, 45) şi de brazilianul Miranda (60). Pentru londonezi a marcat Gary Cahill (75).

Atletico, victorioasă în mai la Bucureşti în Europa League (3-0 în finala cu Athletic Bilbao), a obţinut o victorie foarte clară în faţa unei formaţii, Chelsea, deţinătoarea Ligii Campionilor, care a făcut o primă repriză catastrofală. Apărarea, punctul forte al londonezilor, a fost prinsă mereu pe picior greşit de Falcao şi coechipierii săi, iar atacul a fost inexistent. După pauză, Chelsea a avut în continuare o posesie bună, dar nu a reuşit decât golul de onoare.

Madrilenii au început în forţă, iar în min. 4 Falcao trimitea mingea în bară, la centrarea lui Filipe Luis. Peste numai două minute, columbianul a reuşit să deschidă scorul (6), în urma unei pase printre dată de Gabi. Cech a salvat în faţa lui Adrián López (16), dar peste alte trei minute, Atletico şi-a dublat avantajul, prin acelaşi Falcao (19), care a marcat superb cu un şut cu efect la colţul lung. Gabi a ratat singur cu Cech (28), după care Falcao a trimis din nou mingea în bară (35), la capătul unei faze în care Adrián López a luftat la 6 metri la centrarea lui Arda Turan.

Chelsea a încheiat prima repriză în genunchi, după ce Falcao (45) a reuşit hat-trick-ul (45), angajat de turcul Arda Turan, pe contraatac. Falcao a ajuns cu această reuşită la 42 de goluri marcate pentru Atletico în 53 de partide.

Atletico a marcat şi al patrulea gol, după pauză, în urma unei faze fixe, prin Miranda (60).

Chelsea a încercat o posesie prelungită şi a reuşit să reducă din diferenţă, golul de onoare fiind înscris de Cahill (75), după un corner. Madrilenii au fost aproape de al cincilea gol în ultimele secunde de joc (90), când David Luiz a trimis în bara propriei porţi în încercarea de a respinge o centrare.

Atletico a cucerit a doua Supercupă a Europei în ultimii trei ani, după 2-0 cu Inter Milano în 2010. Chelsea are şi ea în palmares un trofeu, adjudecat în 1998. Chelsea era neînvinsă în faţa echipelor spaniole de 13 meciuri consecutive.

Aceasta a fost ultima Supercupă găzduită de Monaco (15 ani consecutivi), anul viitor trofeul urmând să fie pus în joc la Praga, în 2014 se va deplasa la Cardiff, în vreme ce pentru 2015 UEFA a decis ca gazdă a meciului dintre câştigătoarea Ligii Campionilor şi cea a Europa League să fie capitala Georgiei, Tbilisi.