Fotbal: Europa League – Chelsea, Fenerbahce, Benfica şi Basel, în semifinale

Published

on

Reclame

Chelsea, Fenerbahce, Benfica şi FC Basel s-au calificat în semifinalele Europa League la fotbal, după meciurile din manşa a doua a sferturilor de finală ale competiţiei.
Chelsea a fost învinsă la Moscova de Rubin Kazan cu 3-2, dar merge mai departe după victoria cu 3-1 de la Londra.

Lazio, cu fundaşul român Ştefan Radu intregralist, a remizat la Roma cu Fenerbahce, care s-a calificat mai departe după victoria cu 2-0 de la Istanbul.

Newcastle United şi Benfica au terminat nedecis, 1-1, dar lusitanii s-au calificat în penultimul act după succesul cu 2-0 de la Lisabona.

FC Basel a obţinut biletul pentru semifinale după ce a dispus de Tottenham la loviturile de departajare cu scorul de 4-1. Scorul în retur a fost de 2-2 la finalul celor 90 de minute, la fel ca şi în tur, dar cele două formaţii nu au putut tranşa disputa în prelungiri, chiar dacă ”Spurs” a jucat în 10 oameni. Schär, Streller, F. Frei şi Diaz au transformat pentru elveţieni, iar pentru londonezi a punctat Sigurdsson, ratând Huddlestone şi Adebayor.

Rezultate:

Retur:

Rubin Kazan (Rusia) – Chelsea Londra (Anglia) 3-2, la Moscova
Au marcat: Ivan Marcano 51, Gokdeniz Karadeniz 62, Bebras Natcho 75, respectiv Fernando Torres 5, Victor Moses 55.

Lazio Roma (Italia) – Fenerbahce Istanbul (Turcia) 1-1
Au marcat: Senad Lulic (60), respectiv Caner Erkin (73)

FC Basel (Elveţia) – Tottenham Hotspur (Anglia) 2-2, după prelungiri; 4-1 la loviturile de departajare
Au marcat: Mohamed Salah (27), Aleksandar Dragovic (49), respectiv Clint Dempsey (23, 83).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Fabian Schär 1-0 (gol), Tom Huddlestone 1-0 (ratare – a apărat Sommer), Marco Streller 2-0 (gol), Gylfi Sigurdsson 2-1 (gol), Fabian Frei 3-1 (gol), Emmanuel Adebayor 3-1 (ratare – peste poartă), Marcelo Díaz 4-1 (gol).
Cartonaş roşu: Jan Vertonghen (Tottenham) 90+1.

Newcastle United (Anglia) – Benfica Lisabona (Portugalia) 1-1
Au marcat: Papiss Cissé (71), respectiv Eduardo Salvio (90+2).

În tur:

Chelsea Londra (Anglia) – Rubin Kazan (Rusia) 3-1
Au marcat: Fernando Torres (16, 70), Victor Moses (32), respectiv Bebras Natcho (41 – penalty).

Tottenham Hotspur (Anglia) – FC Basel (Elveţia) 2-2
Au marcat: Emmanuel Adebayor (40), Gylfi Sigurdsson (58), respectiv Valentin Stocker (30), Fabian Frei (34).

Fenerbahce Istanbul (Turcia) – Lazio Roma (Italia) 2-0
Au marcat: Pierre Webó (78 – penalty), Dirk Kuyt (90+1).
Cartonaş roşu: Ogenyi Onazi (Lazio, 47).

Benfica Lisabona (Portugalia) – Newcastle United (Anglia) 3-1
Au marcat: Rodrigo (25), Lima (65), Óscar Cardozo (71 – penalty), respectiv Papiss Cissé (12).

Tragerea la sorţi a semifinalelor este programată vineri 12 aprilie, la Nyon (Elveţia).