vineri, martie 29, 2024

PUBLICITATE@RADARDEMEDIA.RO

More
    AcasăEVENTSFotbal - Liga Campionilor: Steaua, 0-0 cu Schalke și este eliminată din...

Fotbal – Liga Campionilor: Steaua, 0-0 cu Schalke și este eliminată din cupele europene

Steaua București și Schalke 04 au terminat la egalitate, 0-0, marți seara, pe Arena Națională din Capitală, în Grupa E a Ligii Campionilor la fotbal, iar echipa noastră este eliminată din cupele europene, înaintea ultimei etape.

Steaua a început cu un joc de posesie prelungită, dar parcă s-a ferit să încerce angajări în profunzime. Campioana a părut că temporizează în momentele în care ar fi trebuit să accelereze, astfel că ocaziile au fost rare.
    Prima oportunitate a aparținut oaspeților, prin fundașul stânga Aogo, care a tras la colțul scurt, însă, fără probleme pentru Tătărușanu (18). Un minut mai târziu, Piovaccari a avut șansa de a deschide scorul, dar lobul său a fost prea lung și a trecut peste poartă (19).
    Farfan a irosit o ocazie mare pentru oaspeți (29), reluând peste poartă din poziție de finalizare. Piovaccari a avut cea mai mare ocazie de gol a Stelei, în min. 31, când a reluat din careu, dar Faehrmann a respins. Până la pauză nu a mai fost de notat decât o lovitură liberă executată de peruanul Farfan peste transversală (34).
    Prima ocazie după pauză a aparținut oaspeților, dar șutul lui Neustaedter s-a dus pe lângă țintă.
    Reghecampf a schimbat sistemul de joc la pauză, evoluând cu trei fundași, Varela, Szukala și Gardoș, pentru a avea mai multă consistență la mijloc.

Steliștii și-au bătut joc de o ocazie uriașă de gol în min. 59, când Prepeliță și Chipciu au rămas singuri cu portarul, dar s-au încurcat reciproc. Apoi, Faehrmann a salvat golul în min. 61, la lovitura de cap a lui Szukala. Jones a replicat în min. 64, lovitura sa de cap trecând foarte aproape de poartă.

Steliștii au cerut penalty în min. 68 la o intervenție a portarului advers la Piovaccari, iar un minut mai târziu, Szukala a reluat pe lângă poartă după un corner. Tănase a bătut foarte periculos o lovitură liberă, dar mingea a șters bara (76). Schalke a răspuns cu o lovitură liberă, la care Szalai a trimis un pic pe lângă (80).

Stanciu a fost aproape de un gol care putea fi al victoriei (84), însă lobul său a fost prea scurt și portarul a reținut. Fazele au alternat la cele două porți, iar Tătărușanu s-a opus la șutul lui Szalai (85). Schalke ar fi putut primi un penalty în min. 87, Szalai fiind busculat în careu, dar nu s-a acordat nimic. Piovaccari a irosit o situație uriașă în min. 90, lovitura sa de cap oprindu-se în brațele lui Faehrmann.

Steaua a obținut doar un punct și nu mai are șanse de calificare nici măcar în Europa League, după rezultatul dintre FC Basel și Chelsea.

Schalke și Steaua s-au mai întâlnit și în sezonul 2011-2012 al Europa League, remizând la Cluj (0-0), în tur, pentru ca Schalke să câștige pe teren propriu (2-1) în retur. În meciul tur, Schalke s-a impus cu scorul de 3-0.

Steaua l-a pierdut pe căpitanul Bourceanu în perspectiva meciului cu Chelsea din 11 decembrie, fiind suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

Steaua a egalat recordul de meciuri consecutive fără victorie în grupele Champions League, 22 cu meciul de marți cu Schalke, deținut de Spartak Moscova. Ultimul succes al ”roș-albaștrilor” s-a petrecut pe 13 septembrie 2006, 4-1 cu Dinamo Kiev în deplasare.

Totodată, Steaua a stabilit un nou record de meciuri consecutive fără victorie pe teren propriu în Liga Campionilor la fotbal, 12 la număr, după ce era la egalitate cu Spartak Moscova (11 meciuri). Spartak nu a câștigat niciun meci din cele jucate acasă în Champions League (nu sunt luate în calcul fazele preliminare) în perioada 2001-2006. În ultimele trei campanii în care a evoluat în grupele competiției, Steaua nu a obținut niciun succes în fața propriilor suporteri, ultima sa victorie acasă datând din 16 octombrie 1996, când se impunea cu 1-0 în fața formației Widzew Lodz, scrie Agerpres.