Connect with us

Sport

Fotbal – Liga I: Pandurii – Gloria Bistriţa 4-0; Oţelul Galaţi – Concordia Chiajna 2-1

Redactia Radar de Media

Published

on

Pandurii Tg. Jiu a învins pe Gloria Bistriţa cu scorul de 4-0 (2-0), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 28-a a Ligii I de fotbal.

Cornel Predescu (15), fost jucător al Gloriei, a deschis scorul cu un şut de la distanţă, nigerianul John Ibeh (26) a marcat al doilea gol, lituanianul Deivydas Matulevicius a majorat diferenţa (71), iar Viorel Nicoară a închis tabela în prelungiri (90+3), din penalty, după ce a fost faultat în careu de Mădălin Stancu. Andrei Enescu (Gloria) a avut o bară în min. 90+1.
De remarcat faptul că antrenorul Nae Manea a fost obligat să facă toate cele trei schimbări din cauza unor accidentări la ”lanterna roşie”, dintre care două în prima repriză.
Pandurii are trei victorii consecutive, în timp ce Gloria a pierdut ultimele cinci meciuri, marcând un gol şi încasând 16.

* Oţelul Galaţi a învins in extremis pe Concordia Chiajna, cu scorul de 2-1 (1-1), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 28-a a Ligii I de fotbal.
Oaspeţii au deschis scorul prin Tiberiu Serediuc (14), dar gălăţenii au restabilit egalitatea la scurt timp, prin fundaşul Cristian Sîrghi (20). Echipa condusă de pe banca tehnică de secundul Ion Balaur, în absenţa principalului Petre Grigoraş (din motive medicale), a câştigat dintr-un penalty obţinut în prelungiri de Cosmin Vancea (faultat de Claudiu Belu) şi transformat de Laurenţiu Iorga (90+3).
Această victorie o îndepărtează pe Oţelul de zona retrogradării şi o afundă mai mult pe Concordia. Ilfovenii au ajuns la 11 meciuri consecutive fără victorie, din care doar trei au fost egaluri.