vineri, martie 29, 2024

PUBLICITATE@RADARDEMEDIA.RO

More
    AcasăEVENTSSpectacoleGermania - Anglia şi Argentina - Mexic - două meciuri tari din...

Germania – Anglia şi Argentina – Mexic – două meciuri tari din optimile Campionatului Mondial

Astăzi, optimile Campionatului Mondial ne pregătesc două derby-uri. Derby-ul european dintre Germania şi Anglia se dispută de la ora 17:00 la Bloemfontain, iar de la 21:30, la Johannesburg, are loc derby-ul latino-american dintre Argentina şi Mexic.

Partida dintre Germania şi Anglia este una de 1X2, orice rezultat fiind posibil, chiar şi executarea loviturilor de departajare. Cele două reprezentative s-au întâlnit de multe ori, cea mai plăcută amintire pentru noi fiind duelul din grupa morţii de la EURO 2000, când Anglia a învins Germania cu 1-0 şi România a avansat în sferturi alături de Portugalia. Interesant este faptul că Germania nu a mai învins o echipă mare, în timpul regulamentar, din 1996, în timp ce Anglia suferă de un adevărat complex al penalty-urilor, fiind eliminată chiar de Panzer în două rânduri.

Argentina pare favorită în meciul cu Mexic, însă aztecii au pus mereu probleme Albicelestilor. În 2005, cele două reprezentative s-au întâlnit în semifinalele Cupei Confederaţiilor, sud-americanii calificându-se cu greu, după executarea loviturilor de departajare. În 2006, duelul a fost reiterat în optimile Campionatului Mondial, trupa lui Messi calificându-se în prelungiri. Acum meciul pare mai dezechilbrat, Argentina fiind mai puternică ca niciodată. Dacă se va califica, gruparea condusă de Maradona, va întâlni în sferturi, învingătoarea partidei dintre Germania şi Anglia, adversarul preferat fiind echipa din Albion, cu care Argentina a avut bătălii crâncene, şi nu Germania în faţa căreia alb-albaştrii suferă de un adevărat complex.