vineri, martie 29, 2024

PUBLICITATE@RADARDEMEDIA.RO

More
    AcasăAUDIENȚE TVAnalize Audiente TVGermania eliminata de Franta la UEFA EURO 2016! Ce audienta a inregistrat...

Germania eliminata de Franta la UEFA EURO 2016! Ce audienta a inregistrat partida?

Franța s-a impus aseară în fața Germaniei cu scor 2-0 și s-a calificat în finala UEFA EURO 201 transmisă de PRO TV, duminică, de la ora 22:00.

Meciul a fost lider de audiență pe toate segmentele de public, fiind urmărit de aproape 2.8 milioane de telespectatori, la nivel național pe întreg intervalul de difuzare. În minutul de maximă audiență, de la 22:48, peste 3.3 milioane de telespectatori urmăreau meciul dintre Franța și Germania.

Pe segmentul publicului comercial, cu vârsta cuprinsă între 18 și 49 de ani, Pro TV a fost lider de audiență cu 20.2 puncte de rating și o cotă de piață de 56.5%, următorul post clasat, Antena 1 înregistrând 2.7 puncte de rating și 7.6% cotă de piață.

Meciul a început în forță, cu ocazii de gol la ambele porți, două cartonașe galbene primite de Emre Can și Evra și șuturi explozive apărate de Neuer și Lloris. În minutul 45, Antoine Griezmann a înscris din penalty, iar Franța a intrat la pauză cu avantaj. Minutul 72 a adus cel de-al doilea gol pentru naționala din Hexagon. Neur a făcut o eroare la centrarea lui Pogba din flancul stâng, a respins greșit în față, iar Griezmann a profitat de ocazie și a împins mingea în plasă. După un meci de foc, Franța a reușit să învingă cu 2-0 campioana mondială, Germania.

Franța va întâlni Portugalia în finala UEFA EURO 2016TM, difuzată de Pro TV, duminică, 10 iulie, de la ora 22:00!