duminică, februarie 25, 2024

PUBLICITATE@RADARDEMEDIA.RO

More
    AcasăTeleviziuneSportGimnastică: Larisa Iordache, argint la sărituri, la CE de la Moscova

    Gimnastică: Larisa Iordache, argint la sărituri, la CE de la Moscova

    După medalia de argint la individual compus obţinută vineri la CE de gimnastică artistică individuale de la Moscova, gimnasta româncă Larisa Iordache a mai cucerit o medalie de argint, sâmbătă, la sărituri, cu o medie de 14,466, la egalitate cu olandeza Noel van Klaveren, titlul la acest aparat revenind elveţiencei Giulia Steingruber – 14,750. Medalia de bronz nu s-a acordat, iar marea favorită, reprezentanta gazdelor, Maria Paseka, a ratat complet ambele sărituri, situându-se abia pe locul 7, cu 13,499.

    Pentru prima oară cu două sărituri din grupe diferite la o competiţie de astfel de amploare, Larisa Iordache a executat mai întâi un Iurcenko cu 720 grade şi dificultate 5,8, pentru care a primit 14,900, a doua săritură fiind, din 5,2, un Tsukahara cu 360 grade, notat destul de drastic faţă de acurateţea execuţiei, total 14,033. Media de 14,466 este mai bună cu aproape 7 zecimi faţă de calificări, ceea ce denotă o intrare bună în concurs, îmbucurător pentru finalele de duminică, în care Iordache va fi prezentă la ultimele 2 aparate feminine – bârnă şi sol, alături de cealaltă sportivă româncă aflată la Moscova, Diana Bulimar.

    Primul concurs special pe aparate, sâmbătă, a debutat cu finala masculină la sol, în care reprezentantul României, Flavius Koczi, a obţinut doar locul 4, deşi a avut exerciţiul cu cea mai mare dificultate din concurs – 7,00. El însă a ratat chiar primul element acrobatic, dublu salt înainte cu echer, fiind depunctat drastic la execuţie, unde a obţinut doar 7,666.

    La acest aparat au fost acordate 2 medalii de aur, obţinute la egalitate, cu 15,333 de britanicul Max Whitlock şi israelianul de origine uzbekă Alexander Shatilov, în timp ce medalia de bronz a revenit italianului Andrea Cingolani, cu 14,900, după cea mai mică notă pentru dificultate, 6,2.

    Iată clasamentele complete ale finalelor de sâmbătă:
    Feminin
    sărituri:
    1. Giulia Steingruber (Elveţia) 14,750
    2. Larisa Iordache (România) 14,466
    . Noel van Klanveren (Olanda) 14,466
    4. Ofir Nezer (Israel) 14,166
    . Teja Belak (Slovenia) 14,166
    6. Chantysha Netteb (Olanda) 13,533
    7. Maria Paseka (Rusia) 13,499
    8. Tijana Tkalcec (Croaţia) 13,183

    paralele inegale:
    1. Alia Mustafina (Rusia) 15,300
    2. Jonna Adlerteg (Suedia) 14,633
    3. Maria Paseka (Rusia) 14,400
    4. Sophie Scheder (Germania) 14,366
    5. Giorgia Campana (Italia) 14,066
    6. Ida Gustafsson (Suedia) 13,166
    7. Rebecca Downie (Marea Britanie) 13,000
    8. Ruby Harrold (Marea Britanie) 12,900

    Masculin
    sol:
    1. Max Whitlock (Marea Britanie) 15,333
    . Alexander Shatilov (Israel) 15,333
    3. Andrea Cingolani (Italia) 14,900
    4. Flavius Koczi (România) 14,666
    5. Sam Oldham (Marea Britanie) 14,400
    . David Beliavski (Rusia) 14,400
    7. Matthias Fahrig (Germania) 13,733
    8. Jeffrey Wammes (Olanda) 13,666

    cal cu mânere:
    1. Daniel Keatings (Marea Britanie) 15,600
    2. Krisztian Berki (Ungaria) 15,533
    3. Max Whitlock (Marea Britanie) 15,500
    4. Alberto Busnari (Italia) 15,433
    5. Harutium Merdinian (Armenia) 15,366
    6. Donna Donny Truyens (Olanda) 15,133
    7. Saso Bertoncelj (Slovenia) 15,000
    8. Filip Ude (Croaţia) 14,266

    inele:
    1. Samir Ait Said (Franţa) 15,466
    . Igor Radivilov (Ucraina) 15,466
    3. Matteo Morandi (Italia) 15,433
    . Danny Rodriguez (Franţa) 15,433
    5. Denis Abliazin (Rusia) 15,400
    . Eleftherios Petrounias (Grecia) 15,400
    7. Lambertus Van Gelder (Olanda) 15,366
    8. Marcel Nguyen (Germania) 15,133

    Duminică, de la ora 12,30 (ora României, transmisie directă pe TVR 1) se dispută, în ultima zi a campionatelor, finalele pe aparate la bârnă şi sol feminin, în care România va avea câte 2 reprezentante, pe Larisa Iordache şi Diana Bulimar, precum şi cele masculine la sărituri (cu Flavius Koczi), paralele (Andrei Muntean) şi bară fixă. Marius Berbecar este prima rezervă la sărituri şi paralele, astfel că în cazul unui forfait declarat de unul dintre finalişti ar putea concura.

    AGERPRES

    Redactia Radar de Media

    Str. Delea Veche, nr. 24, corp D, et. 4, sector 2, Bucuresti. Pentru comunicate de presă, informări și alte materiale jurnalistice , vă rugăm să ne contactați sau la adresa contact@radardemedia.ro

    Redactia Radar de Media
    Redactia Radar de Mediahttps://www.radardemedia.ro
    Str. Delea Veche, nr. 24, corp D, et. 4, sector 2, Bucuresti. Pentru comunicate de presă, informări și alte materiale jurnalistice , vă rugăm să ne contactați sau la adresa contact@radardemedia.ro
    ARTICOLE SIMILARE

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
    Introduceți aici numele dvs.

    Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

    - Advertisment -spot_img

    Articole recente