Grila de programe
Grila de toamna TVR a fost analizata de CA SRTv. Postul public își păstrează vedetele!
TVR 1 şi TVR 2 vor funcţiona începând toamnă în acelaşi cadru ca şi până în prezent, iar telespectatorii se vor reîntâlni cu vedetele Televiziunii Române, printre care Eugenia Vodă, Iuliana Tudor, Mircea Dinescu şi Adrian Cioroianu, au declarat surse din SRTv, informează Mediafax.
O variantă a grilelor de toamnă ale principelelor două televiziuni operate de Societatea Română de Televiziune (SRTv), TVR 1 şi TVR 2, a fost prezentată în şedinţa de luni a Consiliului de Administraţie (CA) al TVR.
În această toamnă TVR 1 şi TVR 2 ar urma să funcţioneze la fel ca până în prezent, în ciuda proiectului conducerii TVR de a transforma editorial principalele două televiziuni ale SRTv.
În grila de toamnă, TVR 1 va difuza un tronson de publicistică, de luni până vineri, înainte de principalul jurnal al zilei, care este programat de la ora 20.00. De asemenea, jurnalul va fi precedat de pastile scurte de informaţii din domenii precum sport, meteo şi medicină.
TVR 2 va continua să difuzeze în grila de toamnă film românesc, teatru românesc şi emisiuni de cultură (muzică, religie, istorie).
TVR îşi va păstra vedetele, între care se numără Eugenia Vodă, Iuliana Tudor, Mircea Dinescu, Florin Iaru, Adrian Cioroianu şi Cristian Tabără.
Televiziunea Română plănuieşte să realizeze mai multe emisiuni care vor marca 25 de ani de la Revoluţia din decembrie 1989.
Totuşi, CA al TVR nu a adoptat, luni, nicio decizie în privinţa strategiei editoriale a Televiziunii Române şi aşteaptă rezultatele unui sondaj, care a fost comandat de SRTv pentru a vedea dacă este sau nu necesară rebranduirea principalelor sale două televiziuni – TVR 1 şi TVR 2.
Consiliul de Administraţie al Televiziunii Române a aprobat, pe 31 iulie, schimbarea strategiei de programe a Societăţii Române de Televiziune, prin diferenţierea identităţii editoriale a canalelor publice.
Potrivit respectivei hotâriri a CA, Comitetul Director (CD) trebuie să elaboreze noua strategie de programe a SRTv, calendarul implementării şi analiza tehnico-economică.
Comentarii
Powered by Facebook Comments
- PREMIILE RADAR DE MEDIA22 de ore ago
PREMIILE RADAR DE MEDIA 2022 – START VOT! TU ALEGI CÂȘTIGATORII!
- Program TV2 săptămâni ago
Programul KANAL D pentru săptămâna 16 – 22 Mai 2022
- Program TV2 săptămâni ago
Programul PRO TV pentru săptămâna 16 – 22 Mai 2022
- ADVERTORIALE7 zile ago
BEST DEAL Publică Advertoriale SEO, exclusiv cu Revolut și preț fix!
- Program TV2 săptămâni ago
Program TV Happy Channel în perioada 13 – 19 Mai 2022
- Program TV2 săptămâni ago
Program TV pentru Antena 1 în perioada 13 – 19 Mai 2022