Televiziune
În Noaptea de Înviere, Metropola TV tansmite, în direct, Slujba Învierii

În Noaptea de Înviere, Metropola TV a pregătit un maraton de ediții speciale. Telespectatorii vor asculta Slujba De Înviere oficiată de Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Prea Fericitul Daniel, dar se vor bucura și de mesajul sfânt transmis din două biserici din Voluntari. Fulvia Bogaciu și Rafaelo Varga, corespondenți speciali Metropola TV, vor face transmisiuni în direct de la Patriarhia Română și de la Catedrala Sfânta Parascheva din Voluntari.

În plus, echipa Metropola TV va lua legătura cu români din țară, dar și de peste hotare, din Italia, Franța și Republica Moldova, ca să vadă cum sărbătoresc aceștia Învierea Domnului.
„În prima oră, în platou, va fi prezent Părintele Diacon Daniel Cergan, de la Parohia „Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan”, directorul Școlii Gimnaziale Ienăchiță Văcărescu din București, coautor manual de religie. Pe skype vom avea doi preoți, Alexandru Ojică, stabilit în Franța, și Părintele Andrei Rusu de la Biserica Sfântul Dumitru din Chișinău. Cu primul dintre ei vorbim despre românii din Franța și despre cum sărbătoresc Paștele acolo. Cu cel din Chișinău vom discuta despre cum arată Paștele pentru frații noștri de peste Prut, în contexul războiul din Ucraina (biserica unde slujește domnia sa găzduiește și refuziați). În continuare, vom asculta mesajul Prea Fericitului Daniel care îndeamnă la pace, la rugăciune pentru încetarea războiului și ajutor pentru refugiații ucraineni.”, explică Mariana Zberianu, gazda ediției speciale transmise în Noaptea de Înviere de Metropola TV.
În ora a doua de emisiune, telespectatorii Metropola TV vor asista, în direct, la slujba de Înviere de la Patriarhia Română, și vor avea ocazia să-l cunoască pe profesorul de religie Vasile Postochi, din Botoșani, coordonatorul mai multor campanii umanitare care s-au petrecut în ultimul timp în România.
„În a doua parte a emisiunii mi se va alătura jurnalistul Metropola TV, Edward Pastia, cu care vom vorbi despre umanitate dincolo de Paște și Crăciun, dar vom merge și în Italia de unde vom avea o transmisiune în direct de la jurnalista Luiza Dinică, care ne va vorbi despre românii de acolo, despre cum s-au pregătit, cum sărbătoresc Paștele și cum păstrează tradițiile.”, conchide Mariana Zberianu.
- Haideți, tineri titani! va ajunge la sezonul 10
- România TV și Realitatea Plus – două televiziuni cu tradiție în încasarea amenzilor de la CNA
- Felicia Mihali lansează în România „Tarotul de Cheffersville”
- PRO TV și VOYO susțin România U21
- Golin căștigă Gold și Bronz la Effie Awards România 2025 cu „World’s Favourite Toilet”, campanie dezvoltată pentru MedLife
- Social4 zile ago
„Pofta Inimii” – QSR cu gust autentic, născut pe Calea Victoriei
- A-Z NEWS7 zile ago
v8 devine partenerul strategic și creativ al Neumarkt® și lansează pe Youtube show-ul online „Logica de bărbat pus pe inventat”
- A-Z NEWS7 zile ago
Ofertă de publicare ADVERTORIALE SEO pe radardemedia.ro – vară, 2025
- Program TV3 săptămâni ago
Programul TV, PRO TV pentru săptămâna 09-15 iunie 2025
- EVENTSo săptămână ago
Delegația României din Turcia se întoarce cu zeci de premii (Galerie Foto)
- A-Z NEWS5 zile ago
Concursul Miss International România 2025: tinde sa fie un eveniment de top
- A-Z NEWS6 zile ago
Medana Oprea semnează declaraţii de preţuire în versuri, în emisiunea Dăruieşte Românie! Sâmbătă, de la 13.30, la TVR3.
- A-Z NEWSo săptămână ago
„Vocea nostra trebuie sa rasune, chiar daca nu este auzita” cu Denise/Zarya, fata Dunarii la Radio Deea
- A-Z NEWS2 săptămâni ago
Carmen Târnoveanu îl invită pe Grigore Leşe să semneze o declaraţie de dragoste în emisiunea „Dăruieşte Românie”, sâmbătă, la 13.30, la TVR3
- A-Z NEWSo săptămână ago
Mihai Bendeac, revenire spectaculoasă în televiziune cu un proiect unic. La ce post TV îl putem vedea din toamnă?
- A-Z NEWS2 săptămâni ago
Programul TV pentru Antena 1 săptămâna 13 – 19 iunie 2025
- A-Z NEWS2 săptămâni ago
Meciul Austria – România, al treilea duel al “tricolorilor” din preliminariile World Cup 2026, se joacă sâmbătă, 7 iunie. Pe ce post TV va fi difuzat?
- A-Z NEWS2 săptămâni ago
Iulia Beceanu vine in studioul Radio Deea
- Program TV3 săptămâni ago
Programul TV, HAPPY CHANNEL pentru săptămâna 06 – 12 iunie 2025
- A-Z NEWS2 săptămâni ago
Amely va cânta pe 1 Iunie în Parcul Kiseleff, din București de la ora 15:30,iar Mai&Dance de la ora 15:00 vor face show pe ritmurile de dans .
- A-Z NEWSo săptămână ago
Emisiuni și producții noi/consacrate ce vor începe în grila de toamnă a principalelor televiziuni. Care este vedeta sezonului?