duminică, februarie 25, 2024

PUBLICITATE@RADARDEMEDIA.RO

More
    AcasăA-Z NEWSJudo: România a cucerit 9 medalii, dintre care una de aur, la...

Judo: România a cucerit 9 medalii, dintre care una de aur, la Balcaniada de seniori din Bosnia

Delegaţia de judo a României a cucerit 9 medalii, 1 de aur, 2 de argint şi 6 de bronz, la ediţia 2012 a Campionatelor Balcanice de seniori disputate la Trebinje, în Bosnia-Herţegovina.

La competiţie au participat 7 ţări, iar România a ocupat locul 5, după Turcia 6-1-2, Serbia 3-5-3, Bosnia 2-6-5 şi Muntenegru 2-0-4.

Singura noastră medalie de aur a fost cucerită de Eugenia Costache la categoria 78 kg. Medaliile de argint au fost obţinute de Cătălin Brătulescu (66 kg) şi Adriana Vlădoiu (63 kg). Pe treapta a 3-a a podiumului au urcat Ştefan Mateescu (60 kg), Denis Mititelu (73 kg), Adrian Merge (81 kg), Lorand Samel (100 kg), Ioana Matei (52 kg) şi Andreea Florian (57 kg).

Alţi 2 judoka români s-au clasat pe locul IV: Denisa Bente (48 kg) şi Karola Pandi (70 kg), informează site-ul FR de Judo.