vineri, martie 29, 2024

PUBLICITATE@RADARDEMEDIA.RO

More
    AcasăA-Z NEWSLiga I, etapa 21 | Hattrickul lui Wesley o readuce si pe...

Liga I, etapa 21 | Hattrickul lui Wesley o readuce si pe Vaslui in lupta pentru titlu: Ceahlaul – Vaslui 1-3

FC Vaslui s-a impus fara mare efort in deplasarea de la Pietra Neamt, invingand Ceahlaul cu 3-1, prin cele trei goluri marcate de Wesley. Golul de onoare al nemtenilor a fost inscris de Golubovic in minutele de final. Cu acest hattrick Wesley se instaleaza in fruntea clasamentului golgheterilor din Liga 1.

Dupa un sut de control al lui Ansonderson peste poarta Ceahlaului, Vasluiul s-a instalat tot mai autoritar in jumatatea de teren a nemtenilor, reusind sa impuna ritmul de joc inca de la fluierul de start al lui Adrian Cojocaru.

Presiunea tot mai crescuta a vasluienilor i-a determinat pe jucatorii echipei gazda sa greseasca si in minutul 11 Welsey a primit de la Sanmartean in careu, unde a fost faultat de Monroy. Tot Wesley a executat lovitura de pedeapsa, ducand Vasluiul in avantaj inca din primul sfert de ora.

Fara sa forteze prea mult, elevii lui Augusto Inacio au reusit sa controleze ostilitatile conservandu-si in acelasi timp fortele. Cu toate acestea, oaspetii si-au creat si alte ocazii de a inscrie, prin Adailton si Wesley. Cei doi au colaborat perfect si la faza celui de-al doilea gol al vasluienilor din minutul 28. Adailton a centrat perfect din corner de pe dreapta, Wesley s-a inaltat excelent in mijlocul careului si a trimis imparabil cu capul pentru 0-2.

Repriza secunda a fost tratata cu si mai multa lejeritate de vasluieni, ceea ce-i putea costa pe elevii lui Inacio in doua faze. Ceahlaul a provocat deranj in primul sfert de ora de dupa pauza, mai intai prin sutul lui Constantinescu scos de sub transversala de Borjan si apoi prin sutul surprinzator al lui Dumitras din marginea careului, mingea stergand plasa laterala a portii vasluiene, scrie onlinesport.ro

Ca sa fie lucrurile clare si sa nu mai existe motive de emotii pe final, Wesley a reusit hattrick-ul in minutul 72 din pasa lui Sanmartean. Cu 6 minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, gazdele au reusit golul de onoare prin Golubovic, care a executat puternic prin zid o lovitura libera de la 17 metri, iar Borjan a vazut prea tarziu mingea.