STUDIU | Primavara Araba, intre noile media si stirile de televiziune (sondaj de opinie) - RADAR DE MEDIA
Connect with us

Studiu

STUDIU | Primavara Araba, intre noile media si stirile de televiziune (sondaj de opinie)

Published

on

Spread the love

În secolul vitezei, noile media schimba deprinderile consumatorului de presă, dar si presa,  care trece printr-o perioadă în care au loc schimbări rapide, în care se pune accent pe interactivitate, pe procesul de selecție, pe participare, pe deschidere. Despre Primavara araba s-a spus mereu ca a fost si este rezultatul protestelor de pe internet, in special de pe retelele sociale.

Conform Dicționarului Oxford al limbii engleze Primavara Araba reprezinta  „o serie de revolte anti-guvernamentale în diverse țări din Africa de Nord și Orientul Mijlociu, începând cu Tunisia, în decembrie 2010. Un rol major in cazul Primaverii Arabe l-a avut  reteaua sociala Twitter, care a devenit un canal de informații în timp real atat pentru presa scrisa internationala, cat si pentru presa audiovizuala, conform HuffingtonPost.

Astazi observam tendința prezentatorilor jurnalelor de știri de a mobiliza telespectatorii să trimită materiale, care pot deveni știri, în funcție de gradul de noutate, de actualitate, de inedit pe care îl aduce respectivul material, prin intermediul telefoanelor către redacție, prin intermediul rețelelor sociale, prin e-mail sau chiar prin comentarii lăsate pe site-ul unei televiziuni. În acest context vorbim de public activ, de jurnalism cetățenesc.

Va invitam sa completati un sondaj de opinie in urma caruia dorim sa aflam opinia dumneavoastra in ceea ce priveste ~ Impactul noilor media asupra stirilor de televiziune in cazul Primaverii Arabe~.

http://obsurvey.com/S2.aspx?id=a9b9e864-dc59-4bc9-8718-649917544560

Advertisement

Foto credit: http://www.oxfordislamicstudies.com

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

PREMIILE RADAR DE MEDIA4 săptămâni ago

START VOT pentru desemnarea câștigătorilor Premiilor RADAR DE MEDIA 2025

ADVERTORIALE4 săptămâni ago

NEW! We write and publish sponsored articles for your budget!

ENCICLOPEDIA RADAR2 săptămâni ago

SURPRIZE, SURPEIZE cu Andreea Marin, producție ce a fost ani de zile pe placul telspectatoriilor. Rămâne, oare cea mai urmarită emisiune TV din România? Sunt șanse ca emisiunea să revină?

ENCICLOPEDIA RADAR2 săptămâni ago

Formatul internațional „The Traitors – Tradaorii”, ajunge în România. Cel mai captivant reality show va fi difuzat la PRO TV

ENCICLOPEDIA RADAR2 săptămâni ago

Să ne reamintim despre cele mai mediatizate divorțuri din România. Multe din ele au ținut prima pagină a ziarelor de scandal!

Reality Show6 zile ago

🔥 „ȘOC total la Asia Express! Cea mai grea masă din istoria competiției – concurenții, puși la încercare în Coreea de Sud!” Ce echipe au rămas în competiție?

AUDIENȚE TV3 săptămâni ago

ANALIZĂ AUDIENȚE TV – Seară de foc în televiziune! Ce post TV a făcut ravagii în audiențe și a lăsat Pro TV în umbră?

Program TV4 săptămâni ago

Programul TV pentru PRO TV, săptămâna 20-26 octombrie 2025

Program TV4 săptămâni ago

Programul TV pentru TVR 1, săptămâna 20-26 octombrie 2025

AUDIENȚE TV3 săptămâni ago

FULL VIDEO- Probele imperiale din Hue au zguduit competiția! Asia Express atinge cel mai mare record de audiență din sezon! Cât a obținut PRO TV ?

Facebook

Trending

google-site-verification=ggJm1xQPC5EBDVeJzBjdi5Pn7t6SFAQG83kX1kQRUl4