Spread the love

Grupările Real Madrid şi FC Barcelona ocupă, pentru al treilea an consecutiv, primele două poziţii în clasamentul celor mai bogate cluburi din lume, conform unui studiu al Deloitte, informează cotidianul Marca.

Real Madrid a avut în 2011 venituri de 479,5 milioane de euro, cu 9 la sută mai mult decât în sezonul 2009/2010, suma fiind împărţită astfel: 123,6 milioane de euro din bilete, 183,5 milioane de euro din drepturile de televizare, 172,4 milioane de euro din publicitate, sponsorizări şi marketing.

Astfel, Real Madrid este, pentru al şaptelea an consecutiv, clubul cu cele mai mari venituri din lume, aflându-se la un singur an de recordul grupării Manchester United, aflată pe primul loc în perioada 1996/1997 – 2003/2004.

FC Barcelona se află pe locul doi în clasamentul celor mai bogate cluburi pentru al treilea an consecutiv, cu 450,7 milioane de euro.

Sursa: Mediafax

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.