Connect with us

Evenimente

România – Luxemburg: 3-1. Mutu si Zicu au salvat nationala de fotbal!

Naţionala României a obţinut prima victorie în preliminariile Campionatului European 2012, 3-1 (1-1), contra modestei reprezentative a Luxemburgului, dar succesul s-a conturat foarte greu, din minutul 68! Golurile noastre au fost reuşite de Adrian Mutu (’24, ’68) şi Ianis Zicu (’77). Luxemburghezii au deschis scorul în minutul 22, prin Lars Gerson.

România: 12. Tătăruşanu – 2. Săpunaru, 4. Tamaş (15. D. Goian ’65), 16. Gardoş, 3. Raţ – 22. G. Mureşan, 8. Ropotan – 14. B. Stancu (11. Torje ’46), 10. Mutu (18. Alexe ’84), 7. Zicu – 9. Marica. Antrenor:Răzvan Lucescu. l
Luxemburg: 1. Joubert – 5. Schnell (2. Martino ’90), 3. Blaise, 4. Hoffmann, 17. Mutsch – 10. Payal, 18. Gerson (9. Da Mota ’58), 6. Peters. 8. Bettmer (14. Laterza ’81) – 13. Joachim, 7. Leweck.Antrenor: Luc Holtz.

Published

on

România: 12. Tătăruşanu – 2. Săpunaru, 4. Tamaş (15. D. Goian ’65), 16. Gardoş, 3. Raţ – 22. G. Mureşan, 8. Ropotan – 14. B. Stancu (11. Torje ’46), 10. Mutu (18. Alexe ’84), 7. Zicu – 9. Marica. Antrenor:Răzvan Lucescu. l

TVR 1 a transmis în direct acest meci, iar www.tvr.ro v-a oferit în timp real atât golurile acestui meci, cât şi cele mai importante faze:

6.Luxemburg60151-111

Iată statistica meciului, pusă la dispoziţie de site-ul UEFA: şuturi pe poartă: 6-3, şuturi la poartă: 7-3, cornere: 7-2, faulturi: 12-11.

Selecţionerul Răzvan Lucescu a declarat la TVR, la finalul meciului România – Luxemburg: 3-1 (1-1), că se aştepta la un meci dificil contra Luxemburgului. Aceasta, atât datorită modului în care se apără elevii lui Luc Holtz, dar şi din cauza stării de spirit proaste de după eşecul contra Bosniei, de sâmbătă.