Connect with us

BAZAR

România și Spania la egalitate, după primul primul tur al Grupei Mondiale II a Fed Cup

Avatar

Published

on

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, sâmbătă, în primul meci al întâlnirii de pe Arena „Dunărea” din Galați, în două seturi cu scorul de 6-2, 6-1, pe jucătoarea Silvia Soler-Espinosa, locul 67 WTA. Cea de a doua reprezentantă a României, Irina Begu, a fost învinsă de jucătoarea Garbine Muguruza, în două seturi cu scorul de  3-6, 2-6, astfel după primele două meciuri, România și Spania sunt la egalitate, după primul primul tur al Grupei Mondiale II a Fed Cup.

Simona Halep a jucat fără emoții și s-a impus în fața jucătoarei Silvia Soler-Espinosa, câștigând primul set cu 6-2 după doar 38 de minute, iar al doilea cu scorul de 6-1 după 32 de minute. Simona Halep a încheiat meciul cu un break în aplauzele celor 4000 de spectatori prezenți în tribunele Arenei “Dunărea” din Galați.

După un joc strâns, Irina Begu a fost învinsă de Garbine Muguruza, în două seturi cu scorul de  3-6, 2-6, în al doilea meci al întâlnirii de Fed Cup dintre România și Spania, după 76 minute de joc.

La Galați a fost prezent și președintele României Klaus Iohannis, care a promis că va veni să o susțină pe Simona Halep.

Câştigătoarea întâlnirii dintre România şi Spania va juca în play-off-ul pentru Grupa Mondială, în compania unei învinse din primul tur al Grupei Mondiale. Învinsa întâlnirii de la Galaţi va juca în play-off-ul pentru Grupa Mondială II, în compania unei echipe din Grupa I.

Duminică, 8 februarie, de la ora 12:00, vor avea loc confruntările de simplu dintre Simona Halep și Garbine Muguruza, Irina și Camelia Begu – Silvia Soler-Espinosa şi meciul de dublu Alexandra Dulgheru/Monica Niculescu – Lara Arruabarrena/Anabel Medina Garrigues. Partidele se vor desfăşoară pe Arena “Dunărea” din Galați și vor fi transmise live de televiziunea Dolce Sport la ora 12:00.

Foto Credit: fedcup.com