Connect with us

BAZAR

Simona Halep a câștigat primul meci la Turneul Campioanelor, împotriva lui Eugenie Bouchard!

Published

on

Simona Halep a avut azi un debut perfect  la Turneul Campioanelor, învingand-o în două seturi cu scorul de 6-2, 6-3, pe canadianca Eugenie Bouchard în primul meci disputat  în cadrul Grupei Roşii de la Turneul Campioanelor, găzduit de Singapore.

Simona Halep s-a impus după o oră şi nouă minute în faţa jucătoarei din Canada pe care a dominat-o cu autoritate. Atât Simona Halep cât și Eugenie Bouchard se află la prima prezenţă la Turneul Campioanelor.

Bouchard a servit prima, deschizând jocul, după ce a condus cu 40-15 a cedat, Simona reușind primul break. A urmat încă unul și de două ori siguranță pe propriul serviciu, românca distanțându-se la 4-0 în setul inaugural. Pe care și l-a adjudecat ulterior cu 6-2.

În setul secund, a început la serviciu tot Bouchard  reușind să conducă cu 1-0, singurul său avantaj din întreg meciul. A urmat un game câștigat rapid pe propriul serviciu de Halep și un break, apoi consolidarea acestuia și avantaj de 3-1. La 5-3 Halep a beneficiat de două mingi de meci și la prima dintre ele canadianca a comis o dublă greșeală.

Înaintea partidei de la Turneul Campioanelor, Halep şi Bouchard s-au mai întâlnit de două ori, anul acesta, fiecare câştigând câte o partidă. La Indian Wells, Halep a învins cu scorul de 6-2, 1-6, 6-4, în optimi, apoi canadianca şi-a luat revanşa, în semifinale la Wimbledon, când s-a impus cu scorul de 7-6 (5), 6-2.

Simona Halep şi-a asigurat un premiu de 243.000 de dolari şi 230 de puncte WTA. Indiferent de rezultate, Halep va mai primi câte 70 de puncte pentru următoarele două meciuri din grupă, un total de 370 de puncte WTA.