Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells!

0
929
SIMONA HALEP Foto Credit: Digi Sport

Simona Halep, locul 5 WTA, s-a calificat azi în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells, învingând-o în două seturi cu scorul 6-2, 6-4, pe jucătoarea de origine rusă Ekaterina Makarova, locul 32 WTa, după un meci care a durat 65 de minute. Simona va juca pentru un loc în sferturile de finală împotriva jucătoarei de origine cehă, Barbora Strycova, locul 37 WTA.

Simona Halep a jucat agresiv reușind unul dintre cele mai bune meciuri din acest an. După un prim set controlat cu autoritate de la scorul de 2-2, Simona a început perfect și setul doi, reușind rapid un break. Makarova a avut o revenire temporară și a egalat la 2 cu un rebreak și un serviciu solid, jocul a fost strâns până la scorul 5-4.

Simona Halep si Barbora Strycova s-au intalnit de doua ori pana acum, scorul fiind 1-1. Barbora a castigat in 2010, in calificarile turneului de la Paris cu scorul de 6-1, 6-4 iar Simona la Beijing, in 2014, cu scorul 6-1, 6-4.

Calificarea în semifinalele turneului de la Indian Wells îi aduce Simonei Halep un premiu în valoare de 67.590 de dolari si 120 de puncte WTA.  Simona Halep are de aparat 1000 de puncte WTA, fiind castigatoare în 2015 a marelui trofeu de la Indian Wells.