Connect with us

BAZAR

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la turneul Dubai Duty Free Tennis, după un meci dificil împotriva jucătoarei Tsvetana Pironkova

Avatar

Published

on

Simona Halep, locul 4 WTA şi principala favorită a turneului, a învins-o, miercuri, pe jucătoarea bulgăroaică Tsvetana Pironkova, locul 57 WTA, în două seturi, cu scorul de 6-4, 6-3, calificându-se în sferturile de finală ale turneului Dubai Duty Free Tennis, după un meci dificil, care a durat 80 de minute.

Lupta pentru un loc în sferturile de finală a fost mult mai dură, dar Simona Halep a dat încă odată dovadă de curaj și ambiție împotriva jucătoarei bulgăroaice, Tsvetana Pironkova. Deși Tsvetana Pironkova a început în forță adjudecându-şi primele două game-uri la 0, Simona Halep a atacat pe reverul adversarei, la sfatul antrenorului său Victor Ioniță şi a reuşit să-şi adjudece primul set la 4 după 44 de minute, cu mici emoții la debutul celui de-al doilea set, a reușit să se impună cu scorul de 6-3 după 36 de minute.

Calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Dubai îi aduce Simonei Halep un premiu în valoare de 52.340 de dolari şi 190 puncte WTA.

Simona Halep o va întâlni în sferturi de finală pe jucătoarea rusoaică Ekaterina Makarova, locul 9 WTA, rusoaica a învins-o în ultimul lor meci direct, în sferturile de finală de la Australian Open.

Turneul de la Dubai are premii totale în valoare de 2,5 milioane de dolari și va fi transmis în perioada 16 februarie – 21 februarie de televiziunea Digi Sport.

Foto Credit: ausopen.com